Bulgaristan Galibiyeti ve Polonya Maçı

9 Eylül 2009 Çarşamba


Son yıllarda izlediğimiz en "rahat" maçlardan biriyle Bulgaristan'ı denize döktük. Ya da Eurobasket 2009'un resmi sitesinin deyimiyle yumrukladık: 94-66. Galibiyeti koparmak için sadece 2 periyod yetti. Bulgarlar, bel bağladıkları tek opsiyon olan hızlı gelip, çabuk şut kullanma taktiğinden sonuç alamayınca, savunmamızın da konuşması sonucu, yalnızca pota altı karambolleri ve posttan içeri indirilen paslarla sayı bulabildiler. Savunmaları ise tam anlamıyla felaketti. Ya da farklı bir bakış açısıyla, hücumumuz ve şut isabetimiz yine "nazar değmesin" modundaydı.

Polonya, bugün Litvanya'yı yenince bir an aklıma ülkemizdeki 2001 Avrupa Basketbol Şampiyonası geldi. Basketbolda ilk ciddi atılımımızı yaptığımız, yeni Nba yolcularımız Hido ve Memo'lu, altın çağındaki İbo'lu, ve altın jenerasyonumuzun ilk kez oluştuğu turnuva. Büyük bir sinerjiyle finale kadar gitmiş, tüm yaş gruplarındaki belalımız Stojakovic'li Yugoslavya'ya boyun eğmiştik. Şimdiyse o günkü Yugoslav kadrosu (Bodiroga, Divac vs. ) tamamen eridi. Gerek siyasal faktörler, gerekse akıp giden zamandan ötürü.

Neyse, konuyu saptırmayalım. Polonya, Nba görmüş uzunları Marcin Gortat (halen Orlando'da ve bu yaz Avrupa'ya dönüş yapmayıp istediği kontratı alan ender isimlerden biri oldu) ve Maciej Lampe'nin (henüz 18 yaşında Nba olmuş, bu yılsa Khimki formasıyla Rus Ligi'ni birbirine katmış kişilik) liderlik ettiği yeni ve güçlü jenerasyonuyla, turnuvanın sürpriz adaylarından birisi. İspanya ACB Ligi'nde oynayan 2.07'lik forvet Michal İgnerski ise şutör kimliği ile, ilk iki maçta çok can yaktı. Dikkate değer bir başka isim de çok yönlü gard David Logan... Başka ülkelerde, oranın toprağına adım atmayıp milli formayı sırta geçiren Amerikalıların aksine, kendisi uzun süredir Polonya Ligi'nde oynamakta. Hesaba katılması gereken seyirci desteği de cabası...

Bu paragraftan bir Yunanistan ya da İspanya ile oynayacağımız sonucu çıkmasın. Hidayet ve Ersan profilindeki iki oyuncu, turnuvadaki çoğu takım gibi onlarda da yok. Ayrıca bir başka sorunları da savunmada. Bizim yıldız yaptığımız Litvanya'lı uzun Petravicius'tan 13 sayı yediler. Lampe ve Gortat da double-double yapıp, toplamda aldıkları 27 ribauntla boyalı alanı trafiğe kapamış olabilirler. Fakat dış savunmaları açısından aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Örneğin Litvanya'da ayakta kalan tek isim çiçeği burnunda Galatasaraylı Jasaitis oldu. Bize atamadıklarını 21 sayılık postayla Polonya potasına gönderdi. Ayrıca bizim 66'da tuttuğumuz Bulgaristan'dan, onlar 78 yediler. Bulgaristan maçının ikinci yarısını rotasyonla geçirdiğimizi hesaba katmıyorum!

İşin özü şu: Şampiyona öncesi İngiltere'deki turnuvada farklı mağlup ettiğimiz Polonya'yla yarın yapacağımız maçın sonucu kimin zaaflarını daha iyi kapatacağına bağlı. Bizim bayağı zorlandığımız pota altı, onların en güçlü olduğu yer. Maalesef Semih'ten iki maçtır yeterli verimi alamıyoruz. Bulgaristan maçını onun için bir fırsat olarak düşünmüştüm: fakat 5 faulle, henüz 3.çeyreğin başında oyundan çıkmak zorunda kaldı kendileri! Mehmet Okur, Kerem Gönlüm, Kaya Peker, Ermal Kurtoğlu ve Fatih Solak'ı; hatta Mirsad'ı kullanma şansımız da yok. Pota altındaki yük tamamen Oğuz ve Ömer Aşık'a kalıyor. Ellerinden geldiğince de Ersan ve Barış Hersek'e... Özellikle Barış, Bulgaristan maçında fazla süre alarak genç oyuncu tereddütlerini üstünden atmış gözüktü. Barış'a ilerleyen maçlarda çok daha fazla ihtiyacımız olabilir.

Dış oyuncularımıza ise allah zeval vermesin. Bekir'i, Sinan'ı, Ender'i... Hepsi müthiş oynuyor. Üstelik sakatlık problemleri yüzünden Engin ve Ömer Onan'ı hiç kullanamadık. Kerem ise, skor anlamında tutuk olmasına karşın asistleri ve savunmadaki oyunu okuma başarısıyla çok olgun oynuyor. Polonyalıların bize yetişemeyeceği nokta işte burası...

Tanjevic'in, genelde abarttığı rotasyon dengesi de çok iyi işliyor. Hemen hemen tüm oyuncularımızdan, gerekli yerlerde gerekli katkıyı alıyoruz. Koç faktörü de (dört gözle beklediğimiz şey!) sonunda konuşmaya başladı.

Son bir not: Bulgaristan maçında 2. yarıda hiç oynamayan iki silahımızın da bakımı yapıldı. Yarın patlamaya hazırlar yani!

0 yorum:

İLETİŞİM

mussano90@hotmail.com


KATKIDA BULUNANLAR

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP