Bulgaristan Maçı Öncesi

8 Eylül 2009 Salı


Gruptaki en önemli rakibimiz Litvanya'yı yendikten sonra, sıra geldi nispeten daha güçsüz;(ya da oldukça güçsüz) fakat Litvanya'dan farklı bir basketbol oynayan Bulgaristan'a. Dün gece sahada savunma adına ortaya koyduğumuz mücadele, özellikle ikinci yarıda takdire değerdi. Şut performansımız da "nazar değmesin" modunda olunca, hak ettiğimiz bir galibiyete ulaştık.

Eurobasket 2009 nedeniyle bu aralar milli takım ağırlıklı yazılar girmeden olmazdı. Bu yüzden basketbol ağırlıklı yazıların arttığı bir dönem olacak bloğumuz için...

Bulgaristan'ın ilk göze çarpan ismi sahada değil, benchte bulunuyor. Koç Pini Gershon... İsrailli usta koçun ününün en önemli sebebi, Maccabi'yle kulüpler bazında kazandığı 3 Avrupa Şampiyonluğu (2001, 04 ve 05) ve 6 Lig şampiyonluğunun bulunması. Oyun mantalitesiyse, hızlı ve şuta dayalı bir basketbol oynatması. Polonya karşısında dün 90-78 yenilen Bulgaristan takımı da, maç boyunca hızlı oynamaya gayret etti zaten. Amerikalı Earl Rowland (#7) ve 90 doğumlu Avramov(#14) , takımı etkili transition hücumuna çıkaran ve yüksek posttaki drilleri ve içeri panetreleriyle ortalığı karıştırabilen gardlar. Fakat tabi ki yetenekleri bir yere kadar.

Bulgaristan'ın diğer önemli hücum silahları yine dış oyuncuları olan forvetleri: İtalya ve İspanya liglerinde oynamış en kariyerli oyuncuları olan Stoykov (#15) ile bir dönem ülkemizde Tekel ve az da olsa Real Madrid formaları giymiş Filip Videnov (#8) en önemli skorerleri. Ayrıca bir diğer forvet Angelov(#11) da skora katkı yapabilen bir isim.

Kısacası bu akşam Litvanya ile mukayese edildiğinde oldukça rahat bir maça çıkacağız. Özellikle skor potansiyeli tamamen dış oyuncularında bulunan Bulgaristan'a karşı Sinan, -oynarsa- Ömer Onan ve Bekir gibi baskılı savunma yapabilen kısalarımızın olması, çok büyük bir avantaj. Ayrıca dün sahanın yıldızlarından olan Ender'i de bu kategoriye katabiliriz. Pota altında ise dünkü kadar sert bir mücadele olmayacak. Bu Semih'in kendine gelmesi için bir fırsat olabilir.

Milli Takımımızın -kazasız belasız- bir galibiyet daha alması dileğiyle...

Bir Not: Ayrıca bugün Polonya'nın Litvanya karşısında bir sürpriz yapabileceği ihtimali kafamı ciddi şekilde kurcalamakta. Gortat ve Lampe gibi iki Nba patentli uzunu ve seyirci desteğiyle turnuvanın sürpriz takımı olabilir Polonya. Bu fikir bir köşede dursun, belki ileride ben demiştim derim :)

0 yorum:

İLETİŞİM

mussano90@hotmail.com


KATKIDA BULUNANLAR

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP