İSPANYA'yı da DEVİRDİK: 63-60

12 Eylül 2009 Cumartesi


Peyamisafa coşkumuzu çok güzel yansıtmış. Bize de analizi yapmak düşüyor.

Öncelikle bir detayı aktarmakta fayda var: Hidayet son iki gün boyunca hiç antrenman yapamamış ve maç boyunca da dizindeki ağrılarla oynamış. Son çeyrekteki kritik anlarda neden top istemediğini bir an anlayamamış ve bir hayli sinirlenmiştik. Bu yüzden kaptana bir özür borcumuz var...

Maça gelirsek, söyleyecek fazla bir şey yok. Maç öncesi yazımızda nasıl bir takımla oynadığımızı zaten etraflıca anlatmıştık. Son Dünya Şampiyonu vs... Fakat bizi galibiyete götüren önemli noktaları paylaşmakta yarar var.

Maça Ömer Aşık'ı, Gasol'un NBA'den gelen pick&roll zaaflarına karşı çok iyi kullanarak başladık. O kadar ki, ilk çeyrekte maça göz ucuyla bakan biri: "Acaba hangisi Nba oyuncusu?" diye tereddüte düşerdi. Ömer en "hafifleştirilmiş" şekliyle söylersek: Gasol'u dümdüz etti!

İlk periyoddaki tek sıkıntımız, İspanyolların kısa oyuncularına karşı savunmayı oturtamamamızdı. Öyle ki Rudy Fernandez'i Ömer Onan'la, Rubio'yu da Hido'ya tuttururken bir hayli anlaşmazlık yaşadık. Hido'ya Rubio'yu tutturma sebebi, şutunu riske etmenin yanında, biraz da Hido'nun sakatlığıydı.

İkinci çeyrekte ise Rudy Fernandez'i durdurup, Navarro'yu da oyuna ısındırmayacak miktarda efektif savunma yapınca, İspanyollar ancak 12 sayı üretebildi. Ender'in maç geneli itibariyle, ilk 3 maçı telafi edercesine sergilediği dağınıklığı bu kez Kerem doldurdu. Özellikle son çeyrekteki konsantrasyonuyla da Engin Atsür...

Bugünkü galibiyetimizin kilit noktalarından biri de şüphesiz Semih'in geri dönüşüydü. Gasol kardeşler, yeri geldiğinde de Reyes'in arkasındaki savunma gayretiyle, pota altındaki mücadeleyi İspanyol hegamonyasından kurtarıp eşitleyen isim oldu. (11 sayı da cabası) Nitekim ilk yarıyı önde kapamamıza karşın, İspanya bizden 10 ribaund fazla çekmişti.

Maçta çok büyük kopmalar olmaması, uzun vadede işimize yaradı. İspanyollardan çok daha fazla mücadele eden bir takım olduğumuz için, son çeyrekte bu farkımızı yeterince kullandık. Her topa atladık, her ribaundda boğuştuk.

Gelelim maçın adamlarına... Her maçta farklı bir oyuncuyu ön plana çıkarma özelliğimiz yine devam etti. Semih kendini bularak, pota altında kağıt üstünde gözüken "dezavantajımızı" silen isim oldu. Kerem Tunçeri ve Ömer Aşık özellikle maça iyi başlamamızda skora yaptıkları katkıyla etkili oldular. Ersan da: "Her zamanki" gibiydi.

Maçın sonu da; ancak bu kadar keyifli olabilirdi. Maç boyunca fazla süre almamış Llull'un, anlamsızca içeri penetre etmesinin bedeli çok ağır oldu. Kafasında bir anda şimşekler çaktı. Onun şaşkınlığıyla, Semih'e de kasti faulü yapıp, galibiyeti perçinlememizi sağladı.

Şimdi 3 galibiyetle namağlup grup lideriyiz. Çeyrek final -bir mucize olmazsa- garanti, madalyaya ise oyuncularımızın da inandığı gibi: Göz kırpıyoruz!

0 yorum:

İLETİŞİM

mussano90@hotmail.com


KATKIDA BULUNANLAR

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP