Sırada Sırbistan Var

14 Eylül 2009 Pazartesi


Polonya'da kazandığı peş peşe maçlarla hepimizi sevince boğan 12 Dev Adam, bu akşam 22.00'de Sırbistan karşısına çıkacak. Her maç giderek yükselen bir form grafiği çizen millilerimiz için, bu maçı önemli kılan faktör ise grup liderliği yolunda ilerleyebilmek olacak.

Bugün İspanya kadar güçlü bir rakiple oynamayacağız. Fakat İspanya'yı yenmiş, üstüne üstlük sadece 57 sayıda tutmuş bir takıma karşı galibiyet arayacağız! Sırbistan genelde bizim tüm yaş gruplarındaki belalımız olarak bilinir. 2001'de ülkemizde düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda ve yine ülkemizdeki 2006 Avrupa Ümitler Şampiyonası'nda finalde Sırbistan'a kaybetmiştik. O Ümit Milli Takım'dan Oğuz Savaş, Ersan ve Semih bugün; yine o günlerden tanıdıkları Milenko Tepic'in karşısında olacaklar. Bir başka önemli not ise, Sırp koçumuz Tanjeviç'in bir bakıma "memleketine" karşı oynayacağı...

Bir dönem Stojakovic'li, Divac'lı, Bodiroga'lı kadrosuyla Avrupa ve Dünya Şampiyonlukları kazanan Sırbistan o günlerden çok uzak. Buraya da genç bir ekiple geldiler. Efes Pilsen'in yeni transferi Eurolig sayı kralı Rakocevic ve geçtiğimiz sezonun Galatasaraylıları Gurovic ile Milojevic kadroda yok örneğin.Sırbistan işte bu genç ekibiyle hücumda topu paylaşmaya, savunmada ise fiziksel çarpışmadan kaçmamaya dayanan bir oyun oynamaya çalışıyor. Takımın en skorer ismi 13.5 sayı ortalamasıyla eski bir New Jersey Nets'li olan ve kısa Avrupa macerası sonrasında Oklahoma City formasıyla Nba'e geri dönen Nenad Krstic. Ömer Aşık ve Krstic eşleşmesi, maçın belirleyici faktörlerinden olabilir. Semih'in İspanya maçındaki oyununu sürdürmesi de çok önemli.

Olympiakoslu gard Milos Teodosic ve Partizanlı genç skorer Milenko Tepic sayı ortalaması 10'un üzerinde olan diğer isimler. Ayrıca Teodosiç servislerde de gayet başarılı. (4.3 asist ort.) Tripkoviç ise 3 sayı çizgisi gerisinden çok etkili bir isim. Kısa savunmasında konsantrasyonumuzu korumaya dikkat etmeliyiz.

21 yaşındaki genç Kızılyıldızlı uzun Nemanja Bjelica, pota altında dikkat edilmesi gereken bir oyuncu. Zira turnuvanın "sürprizlerinden" biri olan yeni üretim forvetin, en etkili olduğu konu ribaundlar. Genelde kenardan gelmesine karşın 5.9 ribaund ortalamasıyla bu kategoride takım lideri.

Bugün çok çok kaliteli olmasa da, oyunun her yönünde silahlara sahip genç bir takımla oynayacağız. Sonuçta ne olursa olsun Sırplar bir ekol. Avantajımız Hidayet, Kerem Tunçeri, Ömer Onan gibi Sırbistan kadrosunda bulunmayan ölçüde tecrübeli isimlere sahip olmamız. Ayrıca biz de kadro geneli itibariyle, onlar kadar genç bir ekibiz. Bu her alanda onlar kadar mücadele edebileceğimizin bir göstergesi. Zaten bu kadar başarılı olmamızın ana nedeni sıkı müdafaa; daha da önemlisi müdafaayı bir yük olarak görmeyip, tutkuyla yapmak oldu. Oyuncularımız da savunma gayreti olmadan maç kazanamayacağımızın farkındalar zaten.

Sakatlıklar: Sırbistan'da yedek gardlardan Markoviç ve genç skorer Tepic'in sakatlıkları var. Bizim ise en büyük problemimiz, bilindiği gibi Hedo'nun dizindeki ağrılar. Bu oyuncuların oynayıp oynayamayacağı ya da ne kadar süre alabilecekleri soru işareti...

Not: Şu anki olasılık hesabında, Sırbistan'ı yenmemiz halinde grup lideri olarak yan grubun olası 4.'sü Hırvatistan'la; 2.'liğimiz halinde ise Rusya'ya karşı oynamamız muhtemel...

0 yorum:

İLETİŞİM

mussano90@hotmail.com


KATKIDA BULUNANLAR

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP