Sıradaki Kurban Slovenya (mı?)

16 Eylül 2009 Çarşamba


12 Dev Adam 2.tur grubunun liderlik maçında Slovenya ile karşılacak. Şimdiye kadar yazılmış tüm yazılarda, Millilerimizin başarısından elimizden geldiğince bahsettik, dilimiz döndüğünce onlara teşekkür etmeye çalıştık. Onların büyük oyunları, maçları objektif gözle değerlendirmeyi bir hayli zorlaştırsada; coşkumuza gem vurup, objektif değerlendirmeler yapmaya çalışacağız.

Slovenya, Orta Avrupa ülkeleri arasında Hırvatistan ile beraber Yugoslav ekolüne en çok "çekmiş" devlet. En azından Makedonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Bosna'dan çok daha başarılı bir basketbol ülkesi. NBA olmuş, hatta çok önemli takımlarda çok önemli roller edinmiş birçok oyuncuları var. Polonya'ya gelemeyen(!) Nesteroviç, Vujacic, Beno Udrih ve Becirovic ile kadroda yer alan; ancak sakatlığı sebebiyle sadece 2 maç oynayabilen Smodis bunlardan yalnızca birkaçı...

Slovenya özellikle gard üretimi bakımından çok önemli bir basketbol fabrikası. Nitekim şu anki takımın lideri Jaka Lakovic, (16. sayı, 4.2 asist ve 3.4! ribaund) Panathinaikos ve Barcelona'da oynamış çok tecrübeli bir oyun kurucu. Karşılaşmada dikkat etmemiz gereken noktalardan biri, ön alan savunması olacak yani. Ender, Kerem ve Engin'in özellikle savunmada konsantrasyonlarını yüksek tutmaları şart. İlk 5 maçta fazlasıyla yaptıkları gibi! Gerekirse Sinan ve Ömer Onan'dan da bu konuda katkı alabiliriz.

Lakovic'in yedeği Phoenix Suns'lı Goran Dragiç (9.3 sayı). O da son Polonya maçında Smodis gibi sakatlığı sebebiyle forma giyememişti. Son haberlere göre, bize karşı da oynayamayacak. Eğer sahada yer alamazsa, gard pozisyonunda çok ciddi bir avantaj elde etmiş oluruz. Lakovic fazla mesai yapar, genç Klobucar bizim için maden olur!

Slovenya'nın diğer skor dayanakları, yeni Efes Pilsen'li forvet Bostjan Nachbar (11 sayı) ve CSKA Moskova'lı pivot Erazem Lorbek. (15.6 sayı, 6.8 ribaund ve 2.8! asist)

Pivot demişken gelelim Slovenlerin en güçlü yönü olan pota altına: Lorbek, Brezec, Smodis, Slokar ve hatta bir dönem ülkemizde Telekom ve Mydonose Kolejliler formaları giymiş 35 yaşındaki "kurt" Goran Jagodnik'ten oluşan Sloven boyalı alanı, belki de turnuvanın bu alanda en iyisi... Hem orta mesafe şutu sokabilen, hem üçlük isabeti bulabilen, hem de sırtı dönük oyunu iyi olan - post-up'ı kuvvetli - oyunculardan oluşuyor. Parmak hassasiyeti ve pasör özellikleri de bonusları...

Semih, Ömer Aşık ve Oğuz'a, eğer Yunanistan'la değilde Hırvatistan'la çeyrek final oynamak istiyorsak yine çok ihtiyacımız olacak. Duruma göre Ersan ve Hidayet'e de ihtiyaç olabilir. Hatta Barış Hersek bile önemli süre alabilir.

İspanya ACB Ligi'nde oynayan "keskin şutör" Samo Udrih ve savunmasıyla öne çıkan Erazem'in kardeşi Domen Lorbek'le ana Sloven rotasyonu tamamlanıyor.

Slovenya da bizim gibi maçları geniş rotasyonla oynayan bir ekip. Tanjeviç'e yine önemli mesai harcatacak konulardan biri, oyuncu hamlelerinin zamanlaması olacak. Sırbistan maçındaki gibi Sinan'ı benchte unutup, sakat Hedo'yu gereğinden fazla sahada tutarsak; bu kez bedeli uzatma değil, mağlubiyet dahi olabilir...

Bakalım çeyrek finaldeki rakibimiz Hırvatistan mı yoksa Yunanistan mı olacak?

0 yorum:

İLETİŞİM

mussano90@hotmail.com


KATKIDA BULUNANLAR

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP