Arda'yı Cristian'a Satmak!

26 Ekim 2009 Pazartesi


Yine futbol dışı olayların damga vurduğu bir derbi izledik. Futbolumuzun bir pazarlama sorunu olduğunu söyleyip duruyoruz. Derbinin marka değerini yaratamadığımızı söylüyoruz. Bizim sloganımız şu olabilir, çok da etkili olur: "Galatasaray-Fenerbahçe: Futbol adına izleyemeyeceğiniz herşey!" Ya da Alex'e ayıp olmasın diye, "herşey" yerine "çoğu şey" diyelim.

Bütün olayları burada tek tek yazacak değilim. Yoksa işin ucu Sabri'den, Emre'ye; Carlos'tan, yardımcı hakemin yarılan kafasına kadar gider. Sahalarda görmek istemediğimiz(!); fakat medyamızın ana besin kaynağı olan durumlar yani...

"Galatasaray kaptanlığı bu kadar ucuz değil!" "O pazuband Metin Oktay'ın, Fatih Terim'in, bilmem kimin pazubandı" gibi cümlelere kayıtsız kalamadım sadece.

Bunları söyleyenler Arda kaptan olduğunda: "Bravo Galatasaray yönetimine, gencecik bir rol modeline pazubandı vererek gelecek adına çok önemli bir iş yaptılar. Altyapıdan yetişen her gence: "Siz de bu kadar çalışırsanız böyle onurlandırılırsınız" mesajını verdiler" diyenler değillerdi sanki!

Evet, Arda ne olursa olsun gidip Cristian'a haddini bildirmeye çalışmamalıydı. Evet, Arda takım kaptanı olarak daha sakin olmalıydı.

Fakat yeryüzünde hiçbir oyuncu, -özellikle kaptanlar- taraftarına giderken kendisine yapılan kasıtlı bir engellemeye kayıtsız kalamaz. Bu kişinin adı ister Ergün, ister Metin, ister Raul olsun. Yalnız burda belirtilmesi gereken bir nokta var: O hareket Metin'e, Ergün'e ya da Raul'a yapılamaz. Çünkü onlar kaptanlığın yükünü sırtlarına 22 yaşında almamışlardır!

Ve Metin'in zamanında bu kadar bayağı, bu kadar eyyamcı ve bu kadar aç bir medya yoktu. Taçsız Kralın yediği içtiği, kimle çıktığı bu kadar takip edilmezdi. Üstünde bu kadar baskı yaratılmazdı. O zamanlar futbol, sahada oynanan bir oyundu çünkü.

Biz Arda'nın kaç yaşında olduğunu bildiğimiz halde, asıl hatırlamamız gereken yerlerde unutuyoruz. Sokakta 22 yaşında birine bu hareketi yapsanız, soluğu karakolda alırsınız.

Fakat önemli değil... Nasılsa Milli Takım oyuncumuz Arda değil, Cristian... Nasılsa yıllarca bu topraklarda oynayacak futbolcu Arda değil, Cristian. Nasılsa hergün hayatını didik didik edip gazetemize malzeme bulduğumuz adam Arda değil, Cristian...

Bu söylediklerimin maçın Kadıköy'de olmasıyla da bir ilgisi yok. Atıyorum: Maç Sami Yen'de ve Fenerbahçe'nin kaptanı Gökhan Gönül... Ve Keita gidip aynı hareketi Gökhan'a yapıyor. Ne farkeder ki?...

edit: Cristian Baroni hakkında birşeyler öğrenmek için tıklayabilirsiniz...

0 yorum:

İLETİŞİM

mussano90@hotmail.com


KATKIDA BULUNANLAR

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP