Ersan İlyasova'nın NBA Günleri

9 Ekim 2009 Cuma


Ersan, son Avrupa Şampiyonası'nda Milli takımımızın en önemli parçasıydı. Hido'dan çeşitli nedenlerle tam performans alamadığımız turnuvada, bireysel olarak şampiyonaya damga vuran isimlerden biriydi. (Detaylı istatistikler için buraya tıklayabilirsiniz)

Barcelona'da geçirdiği iki başarılı sezonun ardından, ilk maçına 19 yaşında çıktığı NBA'e yine Milwaukee Bucks formasıyla geri döndü. Ülker altyapısının ürünü olan ve gelecek 10 yılımızın muhtemelen en önemli basketbol figürü olacak Ersan'ın; ilk olarak NBA'de kalıcı olabilmesi gerekiyor tabii ki.

NBA'de kalıcı bir basketbolcu olabilmenizi, yalnızca yetenekleriniz belirlemiyor ne yazık ki. Fiziksel ve mental yönlerinizin de güçlü olması gerekli. Yoksa bir sezonda -play-off'lar hariç- 82 maç oynayamazsınız.

Draftta ilk sıralardan seçilmeniz de, eğer bir LeBron ya da Kobe potansiyeli taşımıyorsanız fazla anlam ifade etmiyor. Örneğin 2002 yılında Yao Ming'in ardından 2. sırada seçilen gard Jay Williams'ın adını muhtemelen hiç duymadınız. Aynı yıl 35. sıradan seçilen Carlos Boozer ise -profesyonelliği tartışılsada- All-Star olmayı başaran önemli bir basketbolcu oldu. Üstelik iki oyuncu da NCAA'de Duke'ten takım arkadaşıydı.

Gelelim esas adamımıza... Ersan, Milwaukee'nin sezon öncesi yaptığı son iki hazırlık maçında da ilk beşte sahaya çıktı. 2005 yılında 35. sırada seçilen Ersan'ın bu kez formayı kapabilmesi için önü daha açık. Çünkü hem 3 hemde 4 numarada oynayabilme özellikleri sayesinde diğer oyunculardan (Hakim Warrick, Joe Alexandre vs.) ayrılıyor. Ayrıca gerek uluslararası tecrübesi, gerekse skor potansiyeli bu oyunculardan çok daha fazla.

Milwaukee'nin Detroit'e 113-104 yenildiği karşılaşmada 23 dakikada 14 sayı üretti Ersan. Fakat bu kez bizim zaten bildiğimiz potansiyelini NBA'e de göstermek istiyorsa, savunma yönünü de öne çıkarmak zorunda. Nitekim yeni koçu Scott Skiles tam bir müdafaa delisi. Chicago'dan kovulma nedeni biraz da, skorer yönü yüksek o genç takımı frenlemesiydi zira.

0 yorum:

İLETİŞİM

mussano90@hotmail.com


KATKIDA BULUNANLAR

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP