Milli Takımın Geleceğine Dair Senaryolar

12 Ekim 2009 Pazartesi


Fatih Terim beklendiği gibi istifa ettiğini açıkladı. Yalnız benim beklemediğim bu açıklamayı hemen Belçika mağlubiyetinin ardından yapmasıydı. Ermenistan maçının sonunda söyleseydi bunları, daha makul olurdu diye düşünüyorum. Çünkü Dünya Kupası'na gidemeyeceğimiz, daha Belçika maçı başlamadan zaten belliydi. Yani eğer Güney Afrika'ya gidemedik diye istifa ediyorsa Terim, bunu söylemesi için Belçika maçı öncesi ya da sonrası arasında bir fark yok.

Fatih Terim'i kararından döndürmek için Mahmut Özgener'in devreye gireceğini düşünüyordum. En azından "kararından döndürmeye çalışacağını" hesaplamıştım. Ancak aralarında kopukluklar oluşmaya başladığını federasyon başkanının şu cümlesinden anlayabiliriz: "Terim'in istifasını televizyondan öğrendim"...

Bundan sonrası için, Fatih Terim'in federasyon içinde başka bir görev alabileceği konuşuluyor. Fakat bunun gerçekleşme olasılığı, hem Terim'in her fırsatta açıkladığı "bir kulüp takımı çalıştırma isteği" açısından; hem de yerine gelecek teknik adamın, onun futbola karışmasına ne denli göz yumacağı düşünüldüğünde çok zor. Peki Fatih Terim saha içine etki edemeyeceği bir görevi kabul eder mi? Bu konu, işi çok daha zor bir hale sokuyor.

Milli takımın başına Terim'den sonra kimin geçeceğini konuşmak için henüz erken bence. Çünkü Ermenistan maçının ardından, bizi yakın tarihte başka bir maç beklemiyor. Bu yüzden federasyonun önünde, iyi düşünülüp taşınılmasını gerektiren en azından 1 aylık bir süre var.

Bülent Uygun ve Ertuğrul Sağlam şu an için yerli bazında en büyük adaylar. Mustafa Denizli'nin de adı geçiyor. Ayrıca eminim gazeteler şu an bile, "boştaki ünlü yabancı teknik direktörler" başlıklı bir çok araştırma yapıyordur.


Bülent Uygun'un seveni de çok sevmeyeni de... Fakat bundan önce tıpkı onun şartlarında, yani hemen hemen aynı başarıları elde ettikten sonra göreve gelen Ersun Yanal'a, basının nasıl bir sabırsızlık gösterdiğini de unutmamak lazım. Ancak Ersun hocayı Uygun'dan ayıran bir nokta vardı: Avrupa Kupaları'nda, yani uluslararası arenada daha başarılı işler çıkarmıştı. Ayrıca Ersun Yanal'ın bir sistem antrenörü olduğu, Bülent Uygun'un da daha çok motivasyon ağırlıklı bir koçluk sergilediği ortada. Bu motivasyon-sistem çatışmasına da bir ara değineceğim.


Ertuğrul Sağlam için de basın bazında benzer sıkıntıların yaşanabileceğini öngörebiliriz. Zaten Beşiktaş'tan ayrılmasında da benzer yaygaralar etken değil miydi? Şimdi aynı medya onu bir numaralı Milli Takım antrenör adayı olarak gösteriyor.

Başka bir açıdan da bakarsak işe Sağlam'ın Bursa'yı, Bursa'nın da onu sezon bitmeden bırakmak isteyeceğini sanmıyorum. Üstelik lige de iyi bir başlangıç yapmışken... Bunun Sağlam'ın kariyeri açısından bir risk olacağını düşünüyorum.

Hislerim Milli Takım'ın yeni hocasının "yabancı" olacağını söylüyor. Ancak yeni hocayla gelecek olan yeni yapılanma sürecinin, sadece A takımla sınırlandırılmaması lazım. Nitekim şu sıralar Mısır'da düzenlenen Fifa 20 yaş altı Dünya Kupası'nda Birleşik Arap Emirlikleri ile Kosta Rika çeyrek final oynarken biz yokuz(!)...

0 yorum:

İLETİŞİM

mussano90@hotmail.com


KATKIDA BULUNANLAR

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP