Mustafa Denizli ve "Şans" Faktörü

9 Ekim 2009 Cuma


Beşiktaş'ın bu sezona yaptığı kötü başlangıç, doğal olarak eleştirileri beraberinde getirdi. Türk futbolunda hiç eleştirilmemenin, eleştiri almaktan çok daha "olasılıksız" olduğu bir gerçek sonuçta. Bunu Barcelona'yı kupaya boğmuş bir teknik adam olmanız ve Galatasaray'a tarihinin en iyi lig başlangıcını yaşatmanız bile engelleyemiyor. (bkz: Frank Rijkaard)

Geçtiğimiz sezonun kupa ve lig şampiyonu Beşiktaş'ın da, eleştiri almasına neden olan bir çok problemi var kuşkusuz. Transfer politikalarından (tabi böyle bir politika varsa) yöneticilere kadar... Benim değinmek istediğim bölüm ise, tüm bu kaos ortamı içinde en az suçlanan isim olan Mustafa Denizli hakkında...

Mustafa Denizli son açıklamasında: "Geçtiğimiz sezon şanstan bahsedenler, bu sezonki şanssızlıktan hiç söz etmiyor" tarzı bir cümle kullandı. Bilindiği üzere şans, Mustafa Denizli'nin üzerine yapışmış bir damga. O da doğal olarak başarılarının bu şekilde gölgelenmeye çalışılmasından rahatsız ve her fırsatta bunu dile getiriyor.

Önce ilk önermemizi kuralım; ve diyelim ki: "Mustafa Denizli şanslı bir teknik direktördür."

Bunu kanıtlamak için çok eskiye gitmeden, geçen sezonu ele alalım: Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray'ın antrenör sorunları başta olmak üzere, bir çok olumsuzluk nedeniyle erken koptuğu yarış sonunda Sivasspor'un önünde ipi göğüslemişti. Sivasspor son birkaç haftaya kadar liderdi. Beşiktaş'ın şampiyon olması için Sivasspor'un puan kaybetmesi şarttı. Nitekim Sivasspor evinde çok başarılı bir takım olmasına karşın, kağıt üstünde iki kolay maçı kaybediyor ve şampiyonluğu Beşiktaş'a kaptırıyordu. Bunda Sivasspor'un gerek mental, gerek tecrübe, gerekse kadro kalitesi olarak Beşiktaş'ın gerisinde olmasının da etkisi büyüktü tabi ki...

Burada "şans" diyebileceğimiz iki nokta var yani: 10 sezonun 8'inde şampiyonluğu kazanan iki takım Fenerbahçe ve Galatasaray, ilk ikiye bile giremiyordu. Bu olasılığın gerçekleşme ihtimali %20 olduğundan, Beşiktaş'a şanslı demek mümkün. 2. nokta ise evinde çok zor puan kaybeden bir takım olan Sivasspor'un, üstüste 2 maç -üstelik 4 büyükler dışındaki takımlara- kaybetmesi... Bu ihtimali de olasılık hesabına vurursak, % 20'dan yukarı çıkmaz herhalde.

Gelelim ikinci önermeye: "Mustafa Denizli bu sezon şanssız."

Mustafa Denizli aslında bu sezon, eğer ortada bir şanssızlık varsa, bunu birazda kendisi yarattı. Sezon öncesi kararsızdı, hatta şampiyon takımın teknik direktörü olmasına rağmen görevi bırakma durumu bile vardı. Yönetime, en kötü yabancı oyuncusunun Şampiyonlar Ligi de göz önüne alınarak Ernst olması gerektiğini söyledi. Yani şampiyonluğun en önemli mimarlarından biri olan Ernst!

Bu istekleri ise gerçekleşmedi, Beşiktaş geçtiğimiz sezonun kadro olarak üstüne koyamadı. 8 milyon euro'ya gerekirse iki tane daha Ernst kalitesinde futbolcu alabilecekken, Yusuf ve Delgado'nun olduğu takıma Tabata'yı transfer etti. Üstüne üstlük Fenerbahçe ve Galatasaray, zaten geçen sezon da Beşiktaş'la hemen hemen eşdeğer olan kadrolarını 2 kat güçlendirmişken. Ve tabi ki teknik ekiplerini de...


"Futbol iyi futbolcularla oynanır"

"Futbol basit bir oyundur. Atak yaparken geniş alana yayılacaksın, savunmaya geçince alanı daraltacaksın."

"Futbolda şansın rolü ancak %20'lerdedir"

Belki de Beşiktaş'ın bu sezonki durumunu ve geçen sezonki başarılarını en iyi karşılaştıran sözler, son günlerde yeniden trend yakalayan ve hiç eskimeyecek olan bu futbol cümleleridir.

0 yorum:

İLETİŞİM

mussano90@hotmail.com


KATKIDA BULUNANLAR

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP