NBA'in Dünya'ya Açılması

10 Ekim 2009 Cumartesi
20 yıldan fazla süredir NBA'in başkanı olan David Stern'ün, her ne kadar eleştirilen yönleri olsa da başardığı çok önemli bir gerçek var: NBA'in dünyaya açılması... Yani NBA'in yalnızca A.B.D topraklarında sevilen, takip edilen bir organizasyon olarak sınırlandırılmaması ve biraz da pragmatist bakarsak ekonomik çarkının A.B.D sınırları dışında da dişlilere sahip olması...

Bundan 20 yıl önce NBA'de oynayan Avrupalı bir oyuncuyu mumla ararken, bugün geldiğimiz noktada Polonya'dan, İsviçre'ye; Slovenya'dan İngiltere'ye birçok Avrupa pasaportlu basketbolcu forma giyer oldu NBA'de. Öyleki bizim de şu an biri All-Star olmuş, biri NBA Finallerini görmüş, biri de muhtemelen o noktalara gelebilecek üç oyuncumuz var.

Özellikle, en çok satılan basketbol oyunu NBA Live serisinin yapımcısı olan ve doğal olarak NBA'in, video-oyunları sektöründeki en önemli tanıtıcısı konumundaki EA Sports sponsorluğunda son 4 senedir düzenlenen NBA Europe Live Tour, bu açılımın en önemli ayağı konumunda. NBA takımlarının, Avrupa takımlarıyla ya da kendi aralarında Avrupa topraklarında maç yapması bu organizasyonun ana amacı. Ülkemizde de bundan 2 sene önce Efes Pilsen ile Minnesota bir maç yapmıştı.

Tabii açılım bununla da sınırlı değil. Örneğin sezon öncesi, Çin'de ve Tayvan'da da bu kapsamda maçlar oynanıyor. "Basketball Without Borders" (Basketbol Sınır Tanımaz) isimli bir de yardım organizasyonu var NBA'in. Çeşitli Afrika ülkelerinde, Güney Amerika'da bizzat NBA oyuncuları tarafından yardıma muhtaç çocuklara basketbol eğitimi veriliyor, NBA oyuncuları sosyal yardım projelerinde görevlendiriliyor vs...

İşte tüm bu çalışmaların lideri konumundaki David Stern son projesini, NBA'in normal sezondaki bazı maçlarının Avrupa'da oynanması olarak açıkladı. Bunun içinde 2012 Olimpiyatları'nın ev sahibi Londra'yı belirledi. Nitekim geçtiğimiz günlerde Londra'da Utah ve Chicago bir hazırlık maçı oynamıştı.

Tüm bu gelişmelerin basamaklarını oluşturduğu ana hedefse, NBA'e Avrupa'dan da takımların katılması. Yani NBA'in bir Kuzey Amerika (Bilindiği üzere halen Toronto ve yakın zamana kadar da Vancouver, Kanada takımı olarak ligin içindeydi) ligi olmaktan çıkıp zamanla global bir lig halini alması.

Yalnız kafamı kurcalayan bir done var: Utah Jazz ve Chicago Bulls arasında oynanan maçta, son 4 dk. kala tribünler Meksika dalgalanmasıyla meşguldü. Üstelik parkede çekişme hakimken. Sanırım Londra ve İngilizlere basketbol konusunda bir brifing verilse iyi olacak.

Not: Tepedeki fotoğraf, Madrid'de Utah Jazz ve Real Madrid arasında oynanacak maç öncesi düzenlenen, Utah'lı Deron Williams ve Real Madrid'in A.B.D'li oyuncusu Louis Bullock'un katıldığı basın toplantısından. Olayı özetlercesine...

0 yorum:

İLETİŞİM

mussano90@hotmail.com


KATKIDA BULUNANLAR

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP