Telafi Haftası

29 Ekim 2009 Perşembe


EuroLeague'de ilk hafta maçlarını kaybeden iki takımımız FB Ülker ve Efes Pilsen, bu hafta aldıkları galibiyetlerle hesaplarını sıfırlamış oldular. FB Ülker, Fransa'da Asvel'i uzatma sonunda 78-76 yenerken, Efes de Abdi İpekçi'de Partizan'ı 77-67 ile geçti.

Fenerbahçe Ülker son periyoduna 10 sayı önde girdiği karşılaşmayı zora sokmasına karşın, uzatmada galibiyeti koparmayı başardı. Bu maçta alınabilecek olası bir mağlubiyet hem Tanjevic tartışmalarını doruğa tırmandırabileceğinden; hem de gruptaki gelecek açısından büyük risk taşıyordu. Nitekim geçtiğimiz hafta Barcelona'ya karşı içeride çok ağır bir yenilgi alınmıştı.

FB Ülker'de dört farklı oyuncu 10 ve üzeri sayı uretirken, (gard Greer de 8 sayı buldu) evsahibi Asvel'de bu sayı yalnızca ikiydi. Hücum silahları bu denli kısıtlı olan bir takımı 2 sayı farkla yenebilmek düşündürücü, maç deplasmanda dahi olsa... Nitekim Asvel'in iki milli oyuncusundan biri olan pivot Ali Traore, tek başına FB pota altı üçlüsü Ömer Aşık-Oğuz Savaş-Semih Erden'den 5 sayı fazla üretti: 29 sayı-13 ribaund...

Bir başka sorun ise Willie Solomon... EuroLeague'in en değerli oyuncularından biri olmasına karşın, en ufak sinekte midesi bulanan türden bir basketbolcu. Nitekim geçen sezon oyun kurucu pozisyonunu Green ile paylaşmaktan dolayı bir hayli rahatsızdı. Bu sezon ise Green gitti; fakat Tanjevic bu kez oraya Lynn Greer'i aldı. Greer'de en az Solomon kadar topu elinde isteyen bir oyuncu. Yani hem bu ikili sahada olduklarında, hem de ikisinden biri kenarda oturduğunda ciddi problemler çıkabiliyor. Örneğin Asvel maçında toplamda yalnızca 10 sayı-6 asist üretebildiler.

Bir diğer sorun da Gordan Giricek. Hırvat skorer NBA'den büyük ümitlerle gelmiş; fakat geçtiğimiz sezonun neredeyse tamamını tedaviler ve rehabilitasyonlarla geçirmişti. Bu sezonsa şu ana kadar damgasını vurduğu bir maç yok.

Efes Pilsen ise FB Ülker'in tersine ilk 3 periyodunda zorlandığı, daha doğrusu kaçmaya çalışıp basit hatalarla Partizan'a yeniden yakalandığı maçı son periyotta çözdü. Efes geçen hafta kağıt üstünde kazanabileceği bir deplasmanı Rytas'a kaybetmişti. Bu hafta bir anlamda bunu telafi ettiler.

Fakat Efes'in de ciddi problemleri var. Bir kere sezon başında EuroLeague sayı kralı Rakocevic, NBA patentli Nachbar ve tecrübeli uzun Santiago gibi transferler beklentileri bir hayli yükseltti. Türk oyuncuları da göz önüne aldığımızda, Efes Pilsen'in 12 oyuncusu da her an forma giyebilecek kalitede şu an. İşte sorun tam bu noktada başlıyor: Kimin ne kadar süre alacağı, tam olarak hangi görevi yapacağı tamamen belirsiz. Kadronun geniş ve kaliteli olması iyi bir şey; fakat roller tam olarak oturduğunda!...

Koç Ergin Ataman da maç sonrası bu noktaya değindi zaten. Rollerin oturması için zamana ihtiyaçları olduğunu söyledi. Maç boyunca neredeyse her çeyrekte farklı bir 5 kullanması da bunun göstergesiydi nitekim.


Sonuç olarak iki takımımız da gruplardan bir şekilde çıkacaklardır. Fakat final-four'a kalmayı geçtim, ikinci tur gruplarını geçeriz demek bile şu durumda yersiz...

0 yorum:

İLETİŞİM

mussano90@hotmail.com


KATKIDA BULUNANLAR

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP