Topu Paylaşmak

30 Ekim 2009 Cuma


Dün gece Chicago Bulls, evinde şampiyonluk adaylarından San Antonio Spurs'ü 92-85 yenerken, özellikle genç bir takım için topu paylaşmanın ne kadar önemli olduğunu gösterdi.

United Center'daki maçta, 9 oyunculu Bulls rotasyonundan tam 6 oyuncu çift haneli skor üretti: İlk beş başlayan Derrick Rose, Tyrus Thomas, Luol Deng, John Salmons, Joackim Noah ve benchten gelen gard Kirk Hinrich... Kadronun ender sayıdaki tecrübeli isimlerinden pivot Brad Miller ise 9 sayıda kalıp, bu gruba kılpayı dahil olamadı.

Artık tecrübenin doruğunda olan Spurs kadrosunda ise bu rakam ikide kaldı. Duncan 28 ve benchten gelen Ginobili 12 sayı üretti. (Tony Parker 8 sayıda kaldı)

Chicago 3-4 yıldır sürdürdüğü gençleştirme operasyonunun meyvelerini toplamaya başladı. Bunda geçtiğimiz sezon başında takımın başına getirilen, eski Phoenix yardımcı antrenörü Vinny Del Negro'nun payı büyük. Öyleki Del Negro'dan önceki koçlar bu potansiyeli ortaya çıkarmaktan acizdi ve takım 2 yılda tam 3 koç değiştirmişti. Geçtiğimiz sezon play-off'larının unutulmaz ilk tur serisinde ise (toplam 7 uzatmalı, 4-3 biten seri) Boston'ı neredeyse eliyorlardı.

Del Negro, Phoenix ve Mike D'antoni ekolünden geldiğinden topu paylaşmanın değerini bilen bir koç. Chicago, Nash kadar usta bir garda sahip olmasa da, Derrick Rose'un liderliğinde takım olarak atletik ve hareketli oyunculardan kurulu olduğundan tempoyu seviyor. Dün, yaşlı ve durağan Spurs kadrosuna karşı yaptıkları şey de buydu.

NBA'de basketbol artık hızlı ve yardımlaşmalı oynanmak zorunda. Geçtiğimiz sezon Orlando'nun finale gelirken yaptığı da buydu bir anlamda. "Topu ver yıldızına maçı alsın" devri artık kapanmak üzere...

0 yorum:

İLETİŞİM

mussano90@hotmail.com


KATKIDA BULUNANLAR

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP