Antonio Cassano, Sampdoria ve "Pislik"

3 Kasım 2009 Salı


İtalyan futbolunun hırçın çocuğu Antonio Cassano, takımı Sampdoria'nın iki haftadır galibiyet alamaması üzerine taraftarlarının gösterdiği tepkiye sert çıkmış: "Onları sürekli Nutella yemeye alıştırdık, bunun değerini bilmeleri için arada bir de "pislik" yedirmemiz gerekiyor!"

İlk bakışta kulağa çok sert bir ifade gibi gelebilir; ancak Cassano standartlarına göre normal. Hatta taraftarın kısmen anlamsız olan tepkisini göz önüne aldığımızda az bile!

Nedenini açıklayalım: Sampdoria 11 haftası geride kalan Serie A'da, lider İnter'in ardından 21 puanla ikinci Juventus'un averaj farkıyla gerisinde 3. sırada. Tarihinde tek lig şampiyonluğunu 1991'de kazanabilmiş ve ardından sürekli geriye gitmiş bir kulüp için bir hayli başarılı bir tablo olarak gözüküyor. Ancak İtalya'da durum biraz farklı, en azından taraftar açısından. Bazen, bizim taraftarlarımızın eleştirdiğimiz tavırlarını bile aşabiliyorlar. Bu durum da onun bir örneği.

Sampdoria, yakın sayabileceğimiz tarihine bir Avrupa Kupası sığdırmış bir takım.(1990-Kupa Galipleri Kupası) 89 ve 92'de de finalde Barcelona'ya kaybetmişler. Ayrıca en başarılı oldukları tarihler olan 80-2000 arası döneme 4 de İtalya Kupası zaferi eklemişler. Geçtiğimiz sezon da finalde Lazio'ya kaybettiler. Tarihte Sampdoria forması giymiş Klinsmann, Veron, Pagliuca, Mancini ve Vialli gibi önemli isimler var. Bu başarıları göz önüne aldığımızda, Sampdoria taraftarının hep o başarılı günlerin özlemiyle yaşadığı sonucuna ulaşabiliriz.

Ayrıca Cenova kentinin Genoa ile birlikte iki büyük kulübünden biri olan Sampdoria, İtalya'da futbolu en çok seven ve bilen taraftar gruplarından birine sahip. Dolayısıyla bu iki veriyi birleştirdiğimizde, taraftarlarının tepkisini az da olsa normalleştirebiliyoruz.

Cassano takımı adına bu çıkışı yapmakta haklı. Fakat kendi açısından biraz sorun yaratabilir. Çünkü bu çıkışının ardından taraftarın ona vereceği cevap, 10 maçta yalnızca 1 gol atabildiği ekseninde olabilir!

0 yorum:

İLETİŞİM

mussano90@hotmail.com


KATKIDA BULUNANLAR

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP