Liverpool'u Benitez'e Sorun!

25 Kasım 2009 Çarşamba


Liverpool, İstanbul'daki unutulmaz Şampiyonlar Ligi finalinde Milan'ın elinden kupayı aldığı tarihten ışık yılı uzakta şu anda. Dünkü sonuçların ardından Şampiyonlar Ligi'nde gruptan çıkamamaları garantilendi. Bunun bir numaralı sorumlusuysa kulübü satın alan "futboldan anlamaz" Amerikalılardan ziyade teknik direktör Rafa Benitez...

Amerikalılar kulübü satın aldığından bu yana, ekonomik anlamda bir sorun yaşamadı Liverpool; fakat yapılanma anlamında yaşadı. Gerçi Amerikalıların futboldan anlamadığı sonucuna, Benitez Aquillani'ye 25 milyon euro sayarken: "Dur kardeşim n'apıyosun!" dememeleri üzerinden varabiliriz. Aquilani'ye, Roma'da oynarken bile düzenli 11 oyuncusu değilken -üstelik yaşadığı sakatlıklar da cabası- Xabi Alonso'dan boşalan yerin ağır sorumluluğu verildi. İlk maçına daha 1 ay önce çıkabilmiş olsa da!

Robbie Keane yarım sezon için (geldiği sezonun devre arasında gönderildi) 10 milyon sterlinin üzerinde bir paraya alındı! Peter Crouch bir sene boyunca gol atamamasına karşın inatla oynatıldı, gol atmaya başlayınca gönderildi! Craig Bellamy, hiçbir açıdan Liverpool'da oynayabilecek bir oyuncu değildi. Keza Liverpool limanında ikamet eden İspanyol kolonisinin zaman içinde gelip giden üyeleri de öyle: Josemi, Arbeloa, Luis Garcia, Riera ilk anda aklıma gelenler...

Gerard'ın veliahtı olarak lanse edilen genç Brezilyalı Lucas da tam bir balon bana sorarsanız...

Liverpool'a Benitez döneminde gelip-giden oyunculara bakarsak bu rakam 50'nin üzerindedir. Bu dönemde Gerrard ve Carragher dışında ise düzenli olarak ilk 11'de oynamış oyuncu yok!

Benitez'in, Türkiye'deki gibi: "Yönetim benden habersiz transfer yaptı" deme şansı da yok. Çünkü İngiltere'de menajerlik sistemi var.

Kısacası Benitez, Liverpool'u Şampiyonlar Ligi'nde 3 sezonda 2 kez finale taşırken ne kadar başarılı stratejiler izlediyse, akabindeki çöküş sürecinde de o kadar yanlış politikalar yürüttü.

0 yorum:

İLETİŞİM

mussano90@hotmail.com


KATKIDA BULUNANLAR

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP