Rijkaard'ın Planı

6 Kasım 2009 Cuma


Rijkaard'ın oyun planı uzun süredir tartışılan bir konuydu. A planında çok fazla ısrar ettiği, bir B planının olmadığı ve bunun da Galatasaray'a yenilen bir ton gole mal olduğu söyleniyordu. Özellikle 3-1'lik Fenerbahçe mağlubiyetinin ardından ciddi ciddi Frank Rijkaard gitmeli diyenler bile oldu.

Bir kere konuya, Rijkaard ve teknik ekibinin Türk futbolu için çok önemli bir kazanç olduğunu "bir kez daha" vurgulayarak başlayalım. Aslında bunu vurgulamaya bile gerek yok; ancak ortalık bir ara öyle bir hale getirildi ki, Rijkaard karşıtı tutumlarda art niyet aramamak mümkün değildi. Rijkaard'ın Galatasaray teknik direktörü olması; A planı, B planı, çok fazla gol yenmesi, hatta Galatasaray'ın şampiyon olamaması durumlarının çok üzerinde bir olay.

Galatasaray'ın, son iki maçına kadar peş peşe 8 maçta gol yediği istatistiki bir gerçek. Galatasaray, son Sivasspor ve Dinamo Bükreş maçlarına kadar yediğinden fazlasını atarak galibiyetler kazanmıştı. Son iki maçta ise 5 gol atıp hiç gol yemedi. Dolayısıyla Galatasaray'ın gol yeme problemi çözülünce, ortalıkta Rijkaard'a sallayacak bir malzeme kalmadı. Ne yazık ki, en azından şimdilik! Çünkü bir yolu bulunup Rijkaard gene ipe götürülmeye çalışılacaktır.

Galatasaray'ın gol yeme sorununu çözüp, kontrol futbolunu daha iyi oynamaya başlaması Rijkaard'ın bir B planı yaratmasıyla falan olmadı. Galatasaray hala 4-3-3 oynuyor. Sadece ileride oynayan 4'lüden birini kulübeye alıp, yerine ortasahaya bir oyuncu monte etti Rijkaard. Bu durum takım savunmasının direncini arttırdı ve Galatasaray hücumda bir düşüş göstermeden (en önemli nokta bu) rakiplerine daha az pozisyon vermeye başladı.


Burada Barış Özbek'in başarılı performansına da bir parantez açmakta yarar var. Özellikle Ayhan'ın artık yaşının da etkisiyle yeterli performansı sergileyemediğini göz önüne alırsak, tempo konusunda Barış'ın Ayhan'dan çok önde bir oyuncu olduğu ortada. Dolayısıyla bu durum Mehmet Topal ve Mustafa Sarp'ın üzerine binen yükü de hafifletti. Ayrıca bu sayede Mehmet Topal, -Dinamo Bükreş'e attığı mükemmel golde olduğu gibi- ofansif yeteneklerini de göstermeye başladı.


Bu formatla Galatasaray henüz 2 maç oynadı ve bunun sürekli bu şekilde başarıyla devam edeceğini söylemek için erken. Ayrıca Rijkaard'ın kafasında hala 4 hücumculu sistemi mükemmelleştirebilmek var. Yani Rijkaard'ın asıl isteği, kolaya kaçıp 3 klasik ortasaha oyuncusu kullanarak defans problemlerini örtmek yerine, bunu 4 hücumcuyla oynarken yapabilmek.

Rijkaard isteseydi, iki maçtır uyguladığı düzeni sezon başından beri kullanabilirdi. Ancak o zaman "Frank Rijkaard" olamazdı!..

0 yorum:

İLETİŞİM

mussano90@hotmail.com


KATKIDA BULUNANLAR

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP