Yukarıda Fetret, Aşağıda Yükselme Devri

29 Kasım 2009 Pazar


Ligin hali 14. hafta itibariyle duman oldu. Sezon başındaki form grafikleri dikkate alındığında, ligi forse ederler gözüyle bakılan iki ezeli rakip Fenerbahçe ve Galatasaray ironik bir biçimde son iki haftada birlikte puan kaybedince, puan tablosunda onları takip eden takımlarla aralarındaki farklar kapandı. Hatta Galatasaray, bu hafta mağlup olduğu Bursaspor'a averajla geçildi. Eğer Beşiktaş Sivasspor'u yenerse, ligin 5. haftasında 3-0 mağlup ederek ligde yediği 6 golün yarısının sorumlusu oldukları bir diğer ezeli rakip Beşiktaş'a da geçilecekler. Beşiktaş'ın ilk 6 hafta itibariyle "ligi 3. bitirirlerse iyi" halinden de şaşırtıcı biçimde eser kalmadı.

Zirvedeki Fenerbahçe-Galatasaray çekişmesi, bu takımların taraftarlarının arkadaş ortamlarındaki muzip tartışmaları halini almışken, yani "sen puan kaybedersin de, ben puan kaybedemez miyim?" modunda sürerken, alttan gelen takımların performansına da parantez açmakta fayda var.

Beşiktaş ilk paragrafta da değindiğimiz üzere, sezon başında sürekli puan kaybeden, daha da önemlisi hangi oyuncunun nerede, hangi pozisyonda oynadığının belli olmadığı, oldukça kötü bir görüntü çiziyordu. Zaten yönetimle taraftarın arası açıkken, bir de sahadaki karman çorman durum sorunların boyutunu iyice arttırmıştı. Beşiktaş'ın, daha doğrusu Mustafa Denizli'nin bu dönemde başardığı en elle tutulur iş, oyunun savunma yönünün başarılı işlemesiydi. Beşiktaş gol atamasa da en azından yemeyerek kendini zirveden fazla uzaklaştırmadı. Akabinde Mustafa Denizli'nin hucümda yavaş yavaş doğru tercihleri bulup, en azından bu takımın 1. santrforunun Bobo olduğunu kavramasıyla da peş peşe 6 maç kazanıldı. Beşiktaş hala keyif veren bir futbol oynamıyor. Fakat en azından sonunda maç kazanmaya başladılar. Bunun yanısıra zirvedeki ikilinin duraklaması da doğal olarak işlerine yaradı. Ertuğrul Sağlam, ligin tartışmasız en başarılı 2-3 teknik adamından biri. Ligde istikrarlı bir başarı grafiği var. Kayseri, Beşiktaş ve şimdi de Bursa'da bu başarısının karşılığını alıyor. Bursaspor da, daha önceki klasik Sağlam takımları gibi çok dengeli ve pozitif oynamaya çalışan bir takım. Ergiç, Batalla, Turgay ve Zapotocny gibi transferlerin takıma uyum sağlamaya çalıştığı ilk haftalarda doğal olarak puanlar kaybetmişlerdi. Fakat zaman geçtikçe başarılı sonuçlar almaya başladılar. "Başarı için bize biraz zaman lazım" geyiğinin tutarlı işlediği ender takımlardan birisi oldular kısacası. Zaman çok fazla uzamadı...

Kayserispor, Tolunay Kafkas takımı devraldığından bu yana savunma yönünde başarılı; fakat hücumda üretkenlik sıkıntısı çeken bir takımdı. Zaten gol yollarında sıkıntılı bir takım olarak, Gökhan Ünal'ı da kaybettikten sonra geçtiğimiz sezonu "Football Manager" tarzı oyunlar dışında başarılı olamamış Aghahowa'ya bel bağlayarak geçirdiler. Bu sezon ise yine "Football Manager" oynayanların yakından tanıdığı bir ismi, Makukula'yı transfer ettiler. Makukula şu ana kadar gol anlamında Aghahowa'dan çok daha istikrarlı bir görüntü çizdi. Aghahowa'nın aksine Fenerbahçe maçında hat-trick yapıp diğer maçlarda susacağına, diğer maçlarda gol atıp Fenerbahçe maçını boş geçerek Kayserispor'un ligdeki başarısına çok daha büyük katkılar yaptı.

Bu arada Yılmaz Vural'a da değinmeden olmaz. Kasımpaşa'nın Fenerbahçe karşısındaki mükemmel futbolunu gördükten sonra, bir an yıllardır kendisinin veryansın edip durduğu gibi: "Bir de Fenerbahçe'yi verseler Yılmaz Vural'a" diye düşünmeden duramadım. Kasımpaşa da böylece sezon başındaki "küme düşmenin 1 numaralı adayı" görüntüsünden sıyrılıp, rahat bir nefes almış oldu.

Bir kez daha sezon başındaki önyargıların kırılması, ligin heyecanı açısından çok iyi oldu. Fakat "Tepedeki iki takımın puan tablosundaki düşüşlerinde alttaki takımların futbollarını geliştirmesi mi etken oldu, yoksa kendi futbollarının gerilemesi mi?" diye sorulacak olursa, bunun cevabı şüphesiz bu sebeplerden sadece tek birine bağlanamaz...

0 yorum:

İLETİŞİM

mussano90@hotmail.com


KATKIDA BULUNANLAR

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP