Bordeaux

9 Aralık 2009 Çarşamba


Çok değil, geçtiğimiz sezon Galatasaray Bordeaux'u UEFA Kupası 2. Tur'unda elemişti. Üstelik iki maça farklı teknik direktörlerle çıkmasına rağmen! İlk maçta deplasmandan Skibbe yönetiminde 0-0 'lık beraberlikle dönülmüş; fakat iki Bordeaux maçı arasındaki 5-2'lik Kocaelispor hezimeti sonrası Skibbe'nin görevine son verilmişti. Ardından Bülent Korkmaz'ın Galatasaray'ın başındaki ilk maçında 4-3'lük kalbe zarar galibiyet elde edilmiş ve Galatasaray rakibini elemişti.

Fakat hesaba katılmayan şey, Galatasaray'ın Hamburg'a sahasında 2-0'dan 3-2 mağlup olarak ertesi turda eleneceğiydi. Galatasaray bu darbenin ardından ligde de kan kaybetti ve sezonu ancak 5. sırada bitirebildi.

Bordeaux ise UEFA Kupası'ndan elenmiş; fakat Lyon'un Fransa Ligi'ndeki 7 yıllık hegemonyasına son vermeyi başarmıştı. Başka bir deyişle Laurent Blanc, henüz teknik direktörlük kariyerinin ikinci yılında Fransa Ligue 1 şampiyonluğu yaşadı. Teknik direktörlüğe Bordeaux'yla adım atan; ancak yakın bir gelecekte daha büyük bir kulübe geçmesine kesin gözüyle bakılan efsanevi Fransız stoper, bu sene ise takımını Şampiyonlar Ligi'nde Juventus ve Bayern Münih'in önünde gruptan çıkartmayı başardı. Üstelik tek bir mağlubiyet bile almadan, 16 puan toplayarak!

Bordeaux, Laurent Blanc'la birlikte sistemli bir yapıya kavuşarak, önce yerel başarıları kovaladı. Geçtiğimiz sezonu ligde şampiyon olarak tamamlayınca, bu sene Şampiyonlar Ligi'ne de ağırlık verdiler. Fakat Bayern Münih ve Juventus'u birbirine düşürüp, grubu lider bitireceklerini kimse hesaba katmamıştı...

0 yorum:

İLETİŞİM

mussano90@hotmail.com


KATKIDA BULUNANLAR

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP