Wenger, Rijkaard ve Özer

24 Aralık 2009 Perşembe


Arsenal teknik direktörü Arsene Wenger'in prensiplerinden biri, yerel kupa maçlarında (lig kupası ve FA Cup) gençleri oynatmaktır. Onun genç oyuncu anlayışı bizdeki gibi 23 yaş değil, 16-17'dir yalnız! Wenger, 23 yaşındaki oyuncuları zaten Şampiyonlar Ligi'nde 11'de oynattığından, ekstradan kupa maçlarında da oynatma gereği duymaz.

Rijkaard'ın da kupa maçları konusundaki görüşünün buna yakın olduğunu hala anlayamadık. Adam takımının başında çıktığı ilk resmi maçta dahi gençleri oynatmıştı. Üstelik bu bir Avrupa Kupası eleme maçıydı. Yani bu risk olumsuz sonuç verseydi, Galatasaray Avrupa Ligi'nde lider çıkacağı bir gruba hiç kalamayabilirdi.

Rijkaard'ın Trabzonspor'la oynanacak kupa maçının kadrosuna yabancı oyuncuları almaması eleştirildi. Sanki oyuncuları Noel Tatili dolayısıyla keyfi olarak ülkelerine göndermiş gibi gösterildi. Keita ve Nonda zaten sakattı. Faydalanamayacağın adamları tribünde oturtmak abes kaçardı. Kewell üst üste çok iyi maçlar çıkarıp, çok efor sarfetmişti. Muhtemelen Noel Tatili olmasa dahi, bu maçta oynatılmayacaktı. Leo Franco'yu ise Rijkaard kupa maçlarında zaten oynatmıyor. Kaleyi Aykut'a veriyor. Dolayısıyla zaten oynamayacak olan bir oyuncunun ülkesine erken gitmesine izin verilmesi normal...

Nitekim Rijkaard, Noel Tatili dolayısıyla yabancı futbolculara torpil geçecek olsa Linderoth'u da İsveç'e yollardı. Yani Trabzonspor maçında sahaya çıkan kadro, Christmas yüzünden değil Rijkaard'ın rotasyon prensiplerinden dolayı ağırlıklı olarak Türk oyunculardan ve gençlerden oluşuyordu!

Öte yanda ise bir ikinci lig takımıyla kendi evinde oynamasına rağmen yabancı futbolcularını Noel tatiline erken göndermeyen, hemen hemen lig maçlarında da oynattığı kadroyla sahaya çıkan Daum vardı. Amacım Daum Rijkaard'dan daha korkak demek falan değil. Sonuçta bu hocanın kendi prensipleri doğrultusundaki tercihidir. Fakat 23 yaşındaki genç Özer'i, (!) ilk kez kendi pozisyonunda 90 dakikalık bir maç oynarken izleme şansı yakaladık. Kendisi de mükemmel futbolu ve attığı gollerle, unuttuğumuz yeteneklerini bize yeniden hatırlattı.

Acaba Özer başka bir ligde, başka bir hocanın elinde olsaydı (mesela giriş paragrafında bahsedilen hocanın ellerinde) bugün kupa maçlarında oynatılacak bir oyuncu mu olurdu, yoksa Şampiyonlar Ligi'nde mi? O da ayrı bir konu...

0 yorum:

İLETİŞİM

mussano90@hotmail.com


KATKIDA BULUNANLAR

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP