Yolun Bundan Sonrası Taşlı

18 Aralık 2009 Cuma


Avrupa Ligi'nde Galatasaray ve Fenerbahçe ilk tur gruplarını fazla zorlanmadan, gruplarını lider tamamlayarak geçtikten sonra ikinci turda daha dişli rakiplerle eşleştiler. Yani yolun zor kısmına bundan sonra başlayacaklar.

Eşleşmelerin statüsü ayrı bir tartışma konusu. Nitekim bundan önceki yıllarda turnuva UEFA Kupası adıyla düzenlenirken, grup liderliği takımlara ciddi bir avantaj getiriyordu. Çünkü gruplarını lider bitiren ekipler diğer grupların üçüncüleriyle eşleşiyorlardı. Fakat turnuvanın Avrupa Ligi adı altında düzenlenmeye başlanmasıyla gruptan çıkan takımların sayısı ikiye düştü. Bu da grup lideri olsanız dahi, Şampiyonlar Ligi gruplarını 3. bitiren güçlü ekiplerle karşılaşma riskini beraberinde getirdi. İşte Galatasaray da ikinci turda böyle dişli bir rakiple, Atletico Madrid ile karşılaşacak. Fenerbahçe ise Avrupa Ligi'nde grubunu ikinci bitiren Fransız Lille ile eşleşti. İki takımımızın da ilk maçlarını deplasmanda oynayacak olmaları en önemli avantajımız...

Turnuvada yoluna devam eden takımlara baktığımızda, zaten "kolay rakip" olarak adlandırılabilecek ekiplerin sayısı bir elin parmaklarını geçmiyordu. Şampiyonlar Ligi'nin gediklileri olarak sayabileceğimiz iki dev Liverpool ve Juventus dışında hemen hemen her kulüp bütçe ve kadro kalitesi olarak birbirine yakın güçte.

Galatasaray, Atletico Madrid'i elemesi halinde iki dev Juventus ve Liverpool'la en azından bir tur daha karşılaşmayacak. Sonraki turda Liverpool'un ezeli rakibi Everton ya da Sporting Lizbon ile oynayacak. Fenerbahçe ise Lille'i geçmesi halinde Liverpool'un kucağına düşebilir. Çünkü Liverpool-Unirea Urziceni eşleşmesinin galibiyle karşılaşacak.


Kısacası kulüplerimizin, yıllardır hedef olarak gösterdikleri Avrupa kupalarında final oynama başarısına ulaşmaları için, bu sezon kağıt üstünde daha zor rakipleri elemeleri gerekiyor. Özellikle Fenerbahçe cephesinde Liverpool'la karşılaşma olasılığı biraz can sıkabilir. Fakat bundan önceki sezonlarda da Milan ve Bayern Münih gibi dev takımlar yollarına UEFA Kupası'ndan devam etmiş; ancak kupayı kaldırma başarısını gösterememişlerdi. Yani Liverpool önüne geleni yıkacak gibi bir durum kesinlikle söz konusu değil.

Liverpool yüzünden Fenerbahçe'nin yolunu daha zorlu olarak gördüğümüz gibi bir sonuç çıkmasın. Atletico Madrid şu an Galatasaray için daha yakın bir tehlike. Bu sezon La Liga'ya kötü başlamış ve Şampiyonlar Ligi gruplarında yalnızca 3 puan toplamış olabilirler. (Hatta aynı puana sahip Kıbrıs ekibi Apoel Nicosia'yı ancak averajla geride bırakarak Avrupa Ligi'ne kalabildiler!) Fakat Lille'den çok daha tehlikeli bir takım oldukları da ortada... (bkz: Forlan, Aguero, Maxi Rodriguez ve Simao Sabrosa vs.)

0 yorum:

İLETİŞİM

mussano90@hotmail.com


KATKIDA BULUNANLAR

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP