Freddy Adu'yu Bilir Misiniz?

7 Ocak 2010 Perşembe


Championship Manager ve Football Manager tutkunları tabi ki bilir. Zaten CM 2003-2004'te, 14 yaşındaki Gana asıllı A.B.D'li futbolcu Freddy Adu'yu kadrosuna hiç katmamış birine CM tutkunu denemez. Adu'nun oyundaki gelişimi, size birkaç sezon sonra tonla gol atan bir forvete sahip olma imkanı tanır. 17 yaşından küçük olduğu için profesyonel kontratı da yoktur ve bu onu küçük bir meblağ karşılığı transfer edebilmenizi sağlar. Adu hem genç, hem ucuz, hem de müthiş özellikleri olan, tam anlamıyla bir CM efsanesidir kısacası...

Gerçek hayatta ise durum biraz farklı. Hatta bayağı bir farklı! Adu popülaritesini bilgisayar oyunları sayesinde arttırdıktan sonra, henüz 14 yaşındayken Amerikan Profesyonel Futbol Ligi (MLS) tarihinde forma giyen ve gol atan en genç futbolcu oldu. A.B.D formasıyla ilk milli maçına 16 yaşında çıkarak bu alanda da rekoru eline geçirdi.

Adu'yu 2006'da Manchester United teknik direktörü Alex Ferguson genç takımla iki hafta antrenmanda denedikten sonra ülkesine geri gönderdi. Bu Adu hakkında önemli bir ismin verdiği ilk olumsuz karardı. Hemen hemen herkesin dünya futbolunun yeni yıldız adayı olarak gördüğü bir futbolcunun potansiyeli konusunda Ferguson'un haklı olduğu daha sonra ortaya çıkacaktı.

Adu ülkesinde D.C United ve Real Salt Lake formaları giydikten sonra Avrupa'ya ilk transferini 2008'de yaptı. Benfica 19 yaşına yeni basan Freddy Adu'yu renklerine bağladığını duyurdu. Taraftarın beklentileri bilgisayar oyunları dolayısıyla doğal olarak yüksekti; ancak Adu'nun kendini o bilgisayar oyunu yüzünden çoktan tükettiğinin daha sonra farkına varacaklardı.

Uzun lafın kısası Adu, hiçbir zaman bilgisayar oyunlarındaki Adu olamadı. Artık 21 yaşına gelen futbolcu, eğer gerçek hayat sanal dünyadaki gibi işleseydi şu an muhtemelen Messi'yle beraber Barcelona'da ya da Cristiano Ronaldo'yla birlikte Real Madrid'de oynuyor olurdu. En azından adı onlarla beraber anılırdı.

Normalde bir futbolcunun kariyeri ve popülaritesi zamanla yükselirken, Adu'da bunun tam tersi yaşandı. Adu futbol dünyasına büyük bir şöhretle adım attı ve henüz 21 yaşındayken kredisini tamamen tüketti. Benfica onu bugün itibariyle 1.5 yıllığına Yunan ekibi Aris'e kiraladı...


Not: Evet fotoğrafta gördüğünüz adam Pele! Adu'ya ilk zamanlar muhtemelen veliahtı gözüyle bakıyordu...

0 yorum:

İLETİŞİM

mussano90@hotmail.com


KATKIDA BULUNANLAR

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP