Futbolun Mozart'ı

23 Ocak 2010 Cumartesi


1939 yılında takvimler bugünü gösterirken Avusturyalı bir futbolcu kız arkadaşıyla birlikte, kaldıkları Viyana'daki kendine ait apartman dairesinde ölü bulundu. Bu gerek futbolcunun yaşadıkları, gerekse başarıları göz önüne alınırsa sıradan bir ölüm olarak geçiştirilemezdi.

"Futbolun Mozart'ı" lakaplı Avusturyalı forvet Matthias Sindelar, kısa yaşamına ayakta alkışlanacak birçok başarı sığdırdı. Öyleki narin yapısı ve ince tekniğiyle (bü yüzden bir diğer lakabı da Kağıt Adam'dır) hafızalara kazınan başarılı performanslara imza atan efsanevi futbolcu, 1999 yılında Avusturya'da yüzyılın sporcusu ve IFFHS (Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu) tarafından da gelmiş geçmiş en iyi Avusturyalı futbolcu seçilecektir.

Sindelar, 35 yıllık kısa fakat hareketli yaşamında kendini birçok önemli olayın merkezinde bulacaktır. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu sınırları içerisinde doğan futbolcu, sonradan kurulacak Çek Cumhuriyeti'ne dahil olacak -Çek nüfusun ağırlıklı olduğu- Moravya bölgesinde büyür. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun 1. Dünya Savaşı'ndan sonra dağılmasıyla birlikte, ailesiyle Avusturya'nın başkenti Viyana'ya taşınır. Burada 15 yaşındayken Hertha Wien takımında futbola başlayan Sindelar, ilk büyük çıkışını 21 yaşında transfer olacağı Austria Wien'de yapar. Buradaki 15 yıllık kariyerine, 1 lig ve 7 kupa şampiyonluğu sığdırır.

Austria Wien'deki başarısıyla milli takıma kadar yükselen Sindelar, Avusturya'nın 1934 Dünya Kupası kadrosunda kendine yer bulur. Yarı finale kadar yükselip, evsahibi İtalya'ya boyun eğen takımın en dikkat çeken futbolcularından birisidir.

Hayatının en zor günlerini Nazi Almanyası döneminde yaşar. Almanya'nın Avusturya'yı ilhakından (Anschluss) birkaç hafta önce -3 Nisan 1938'de- iki ülke arasındaki birlikteliğin göstergesi olarak Nazi kurmayları tarafından Viyana'daki ünlü Prater Stadyumu'nda (şimdiki adıyla Ernst Happel) bir futbol maçı organize edilir. 70 dakika boyunca oyunun kontrolü "Ağabey" Almanya tarafındadır. Herkes maçın, dostluk göstergesi olarak 0-0 biteceğini düşünürken sahneye Sindelar çıkar ve attığı golle Almanları sessizliğe gömer. Golün sevincini de Nazi kurmaylarının bulunduğu tribünün önünde coşkulu bir şekilde yaşar. Ardından Avusturya bir gol daha atarak Almanya'yı 2-0 mağlup eder.

Bu maçın ardından Avusturya'nın ilhakıyla birlikte, Avusturyalı futbolcular Alman Milli Takımı adına oynamaya zorlanır. Sindelar, bu duruma karşı çıkan ender futbolculardan birisidir ve bir daha Milli Takım forması giyemeyeceğini bile bile Almanya için oynamayı her seferinde reddeder. O güne dek "Futbolun Mozart'ı", 43 maçlık Avusturya Milli Takımı kariyerinde tam 27 gole imza atmıştır.


Sindelar, 1939 yılının 23 Ocak günü evinde ölü bulunur. Alman yetkililer ölüm nedenini "karbonmonoksit zehirlenmesi" olarak açıklar. Onlara göre Sindelar intihar etmiştir. Fakat olayın ardındaki sır perdesi halen aralanmış değildir. Çoğu kişi Nazi Almanyası adına oynamayı reddeden Sindelar'ın, Almanlar tarafından öldürüldüğünü düşünmektedir.Matthias Sindelar, bir futbolcunun yaşamının yalnızca futbol oynamaktan ibaret olmadığını, kişisel değerlerinin ve insan olarak yapabileceklerinin de en az saha içindeki başarıları kadar önemli olduğunu göstermiştir. Şüphesiz Futbolun Mozart'ının hala unutulmamasının nedeni, saha içinde yaptıkları kadar, saha dışındaki dik duruşudur...

0 yorum:

İLETİŞİM

mussano90@hotmail.com


KATKIDA BULUNANLAR

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP