Pick&Roll'ler Bitmesin!

8 Şubat 2010 Pazartesi


Amare Stoudemire'ın Phoenix Suns'tan ayrılacağı dedikoduları iki senedir gündemde. Kontratının bu sezon sonunda bitecek olması, dolayısıyla Suns'un hiçbir şey elde edemeden onu kaybedebilme ihtimalinin varlığı, yöneticileri takas dönemi bitmeden bir hamle yapmaya zorluyor. İki sezondur doğru bir takas formülü bulamayan Suns'ın, 1-2 haftada Amare karşılığında onun yokluğunu aratmayacak isimleri kadrosuna katıp katamayacağı ise tartışılır.

Phoenix Suns, Nash'in takıma 2. kez dahil olmasıyla birlikte (Phoenix'e ilk gelişi efsanevi 96 draftıylaydı) büyük bir çıkış yakalamış, 2004-2005 ve 2005-2006 sezonlarında Batı Finali oynamıştı. Amare, o dönemde açık ara NBA'in en hızlı ve göze hoş gelen basketbolunu oynayan Suns'ın, Marion ve Nash ile birlikte 3 yıldızından biriydi. Fakat 2005'in Kasım ayında talihsiz bir diz sakatlığı yaşadı ve mikro-cerrahi ameliyatı oldu. Bu ağır ameliyattan sonra sahalara dönmesine bile zor gözüyle bakılırken, herşeye rağmen eski formunu yeniden yakaladı ve Nash ile birlikte oynadıkları ikili oyunlara kaldığı yerden devam ettiler.

2006-2007 sezonunda San Antonio'ya 4-1 ile kaybedilen ilk tur Play-Off serisiyle birlikte "Run and Gun Suns" dağılma sürecine girdi. Önce koç Mike D'Antoni takımdan ayrıldı; ardından Shawn Marion, Shaquille O'neal karşılığında takımdan gönderildi. Phoenix tüm bunların akabinde, uzun bir aradan sonra ilk kez geçtiğimiz sezon play-off'a kalamadı.


Phoenix, bu sezon Amare ve Nash'in çabalarıyla ligi bir süre Batı Konferansının zirvesinde götürdü. Ancak sezonun yarısının geçildiği şu son dönemde Batı'da 5. sıradalar... 16 takımın 11'inin galibiyet yüzdesinin %50'nin üzerinde olduğu Batı Konferansı'nda, yapacakları yanlış bir hamle onları ikinci kez üst üste play-off'ların dışında bırakabilir. Yani Amare'nin götürüsü, Nash'le oynadığı öldürücü pick&roll'lerden çok daha fazla bile olabilir.


Takımın lideri gard Steve Nash, geçtiğimiz gün Amare'nin takımda kalmasından yana görüş bildirdi: "Bence herkes takım hakkında iyi şeyler düşünüyor ve durumdan memnun. Kararları vermek bizim elimizde değil, kontratlar ve sözleşmeler gelişmelere yön verecek. Ancak ben her şeyin olduğu gibi kalmasını istiyorum."

Herşeyin Nash'in görüşleri paralelinde, olduğu gibi kalıp kalamayacağını önümüzdeki günler gösterecek...

0 yorum:

İLETİŞİM

mussano90@hotmail.com


KATKIDA BULUNANLAR

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP