Rennes

27 Şubat 2010 Cumartesi


Rennes, şüphesiz Fransa'nın en önemli futbol kulüplerinden biri. Bunu her sene şampiyonluğa oynadıkları ya da Avrupa Kupaları'nda büyük başarıları olduğu için söylemiyorum. 1901 yılında kurularak Fransa'nın en köklü kulüplerinden biri olmalarının yanı sıra, onları asıl önemli kılan, özellikle son 10 yıllık dönemde altyapı ve futbol dünyasına yetenekli oyuncu kazandırma konusunda gösterdikleri başarı. Rennes, Fransa'nın belki de en başarılı Futbol Akadamesi'ne sahip...

İlk bakışta sayabileceğimiz isimler: Petr Cech, Andreas İsaksson, Kim Kallstrom, Alexander Frei, Shabani Nonda, Yohan Gourcuff, Sylvian Wiltord, Mikael Silvestre ve El-Hadji Diouf... Bu oyuncuların ortak yönü, kariyerlerindeki ilk patlamayı Rennes'de yaptıktan sonra, geçiş yaptıkları Premier League ve Şampiyonlar Ligi gibi önemli arenalarda oynayarak, tanınan birer yıldız olmaları.

Rennes böyle oyuncuları kadroda tutma konusunda fazla çaba göstermeyen, daha doğrusu yetiştirdiği yıldızları satarak ayakta kalmaya çalışan bir futbol kulübü olmasına karşın, yine de belirli bir başarı istikrarı yakalamayı başardı.

Bu politikayı benimsedikten bu yana düzenli olarak ligi ilk 10'da bitirmeyi başardılar. Bunun yanı sıra kupayı hiç kaldıramasalarda, son 10 yıllık dönemde Fransa Kupası'nda 2 kez yarı final oynayıp, bir kez de final oynama başarısı gösterdiler (geçtiğimiz sezon finalde ikinci lig ekibi Guingamp'a mağlup oldular). Tarihlerinde ise 1965 ve 1971'de kazanılan 2 kupa şampiyonluğu var. İnter-Toto kupasının tedavülden kalkmadan önceki son yılında (2008) şampiyon oldular. Tarihlerindeki en büyük başarıyı da 2004 yılında, ligi 4. sırada bitirip UEFA Kupası'na ön eleme oynamadan katılarak kazandılar.
Rennes'in kaderinin değişmesi, yani kendi yarattığı yıldızlarla yola devam etme kararını alması, Fransa'nın önemli işadamlarından biri olan François Pinault'un kulübü satın aldığı 1998 senesine dayanıyor. Bu biraz ironik bir hikaye: Pinault, başkanlığının ilk yılında iki tane Güney Amerikalı futbolcu Turdo ve Severino'ya tonla para saydı; ancak bu futbolcular beklenen performansı gösteremeyince yatırımın karşılığı alınamamış oldu. Böylece kulüp gerek mali durumun kötüleşmesinin, gerekse yıldız olarak lanse edilen futbolculardan faydalanamamanın yarattığı hayal kırıklığını futbol akademesine yaslanarak gidermeye çalıştı.

Bu dönem, aynı zamanda daha sonra Lyon'a geçerek Fransa Ligi'ndeki ilk büyük çıkışını yapacak olan Paul Le Guen'in, Rennes teknik direktörü olduğu yıllardır (98-2001). Başkan Pinault ve genç teknik adam Le Guen, stratejilerini altyapıdan futbolcu yetiştirmek ve ucuza transfer ettikleri potansiyel yıldız adaylarını parlatmak yönünde belirlediler. Bu yolda dünya futboluna sundukları ilk yıldızlar da; 2002 Dünya Kupası'ndaki performansı sonrası Liverpool'a geçen Senagalli El-Hadji Diouf ve transfer olduğu Monaco'da ortalığı birbirine katan tanıdık bir isim Shabani Nonda oldular.

3 yıllık Le Guen döneminin ardından, Rennes teknik direktör konusunda istikrarını sürdüremese de kulüp politikasını değiştirmedi. Takımın başına hangi hoca gelirse gelsin, kadroyu ağırlıklı olarak genç yıldız adaylarından oluşturmaya devam ettiler.

Bu sezon ise takım şu anda ligde 9. sırada. Buna karşılık UEFA Avrupa Ligi'ne katılma potasının yalnızca 5 puan gerisindeler ve ligden düşme korkuları bulunmuyor. Bu yıl kadrolarında bulundurdukları en önemli yıldız adayları, -hepsi 24 yaşın altında olan- santraforlar Jimmy Birand (Briand performansıyla milli takıma kadar yükseldi) ve Moussa Sow, orta saha oyuncuları Danze, Lemoine ve Sylvian Marveaux ile genç Nijeryalı stoper Echiejile... Yılın en büyük sürprizi ise ligde şu ana kadar tam 22 maça çıkan, Stade de la Route de Lorient'in gözbebeği 90 doğumlu Fransız ortasaha oyuncusu Yann Mvila..

Takımın şu anki teknik direktörü de, Nice'de geçen 5 istikrarlı yılın ardından sezon başında Rennes'in başına getirilen Fransız teknik adam Frederic Antonetti...

Rennes bu politikasını daha ne kadar sürdürür bilinmez; ancak bu özellikleriyle dünya futbolundaki az sayıdaki başarılı örnekten biri oldukları kesin..

0 yorum:

İLETİŞİM

mussano90@hotmail.com


KATKIDA BULUNANLAR

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP