Bursaspor'a "Şampiyonluk" Yok!

23 Mart 2010 Salı


Bursaspor dünkü Denizlispor galibiyetinin ardından, herkesin kabul ettiği gibi artık şampiyonluk yolundaki en şanslı takım. Bunu herkese kabul ettiren oynadıkları istikrarlı futbol ve yakaladığı 5 puanlık farkla kendileri tabii ki. Yani kabul etmekten ziyade "kabul ettirmek" söz konusu...

Yalnız dikkatimi çeken nokta Bursaspor'dan kimsenin çıkıp şampiyonluk lafları etmemesi. Örneğin dün Denizlispor maçı sonrası basın toplantısında, teknik direktör Ertuğrul Sağlam mümkün olduğunca "şampiyonluk" sözcüğünü kullanmamaya çalıştı. Keza futbolcular da öyle... Sercan maçtan sonraki açıklamasında bir ara şampiyonluktan bahseder gibi oldu; ancak sözü sonradan değiştirdi.

Bu kuşkusuz şampiyon olamayacaklarını düşünmelerinden kaynaklanmıyor. Muhtemelen takım kendi içinde hemen şampiyonluk moduna girmemeyi kararlaştırmış. Doğru olan da bu. Direk şampiyonluğa odaklanmak baskı yaratabileceğinden, tek tek maçları kazanmaya konsantre olmaya çalışıyorlar. Bu da şampiyonluğu getirecek faktörlerden biri zaten.

Ertuğrul Sağlam ve Bursaspor'un devrim yaptığından falan bahsediyoruz ya; bu anlayış da bence Bursaspor'un yarattığı devrimin bir ürünü. 3 büyükler şampiyonluk için avantaj yakaladığında: "Ligin bitmesine daha kaç hafta var? Kalan maçlarımı kazanabilecek miyim?" gibi hesaplara hiç girmeden hemen şampiyonluk lafları etmeye başlarlar (hatta daha sezon başında). Bursaspor'da durum tam tersi seyrediyor.

Eğer Bursaspor şampiyon olursa, bundan sonra takımlar yalnızca yaptığı önemli transferler ya da bütçesi oranında değil, sahada gösterdiği istikrar kapsamında şampiyon olabileceğinin farkına varacak. Öyle lig daha başlamadan kimseye şampiyonluk yok artık...

0 yorum:

İLETİŞİM

mussano90@hotmail.com


KATKIDA BULUNANLAR

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP