Elano ve Deco

12 Mart 2010 Cuma

"Elano'nun ön libero gibi oynamaması lazım. Öyle ortasahada mücadele edip, top kapmakla takıma bir katkısı olamaz. Galatasaray'da o işi yapacak oyunculardan çok var. Öyle yalandan iki top kapıp, yana pas yapmakla olmaz bu işler. Bunlar göz boyamaya yönelik hareketler, bizi aptal zannediyorlar"

Dün akşam televizyon izlerken, çok sevgili yorumculardan birinin yaptığı yorum...

Elano mevkisine alışsın, ben aptal olmaya razıyım. Benim anlamadığım hani herkes Galatasaray'ın Barcelona gibi oynamasını bekliyor ya; o zaman neden Rijkaard'ın Elano'yu ortasahada çift yönlü bir oyuncu olarak kullanmaya çalışması eleştiriliyor?

Önce şunu bir açıklığa kavuşturmak lazım: Dünya üzerinde yere göğe koyamadığımız Barcelona gibi oynayabilecek tek takım Barcelona'dır. Galatasaray 4-3-3 oynuyor diye, hocası Rijkaard diye, Barcelona'yla birebir aynı futbolu oynaması gerekmez. Belki zaman içinde ona yakın bir futbol oynayabilir; ancak tam anlamıyla Barcelona gibi oynaması bekleniyorsa Barcelona'lı oyuncuların komple Galatasaray'a transfer olması gerekir.

Elano çok özel bir futbolcu. Bunu bazıları gibi attığı gol ve yaptığı asist üzerinden değerlendirerek söylemiyorum. Yıllardır takip ettiğim bir oyuncu olduğu için biliyorum! Elano şimdiye kadar 10 gol 10 asistle de oynamış olsa, hiç gol atamamış da olsa bu fikrim değişmez.

Galatasaray'ı Barcelona'yla kıyaslamayı seviyoruz ya, mesela Arda-Messi karşılaştırmaları falan... Daha iyi anlayacaksak bari ben de bu tarz bir karşılaştırma üzerinden gideyim: Barcelona'ya 2004 yazında Porto'yu Şampiyonlar Ligi şampiyonu yaptıktan sonra transfer olan Deco, tıpkı Elano gibi, Barcelona'ya ilk geldiğinde ofansif bir ortasaha oyuncusuydu. Oyun karakteri olarak Alex ya da Lincoln'den farksızdı. Rijkaard şimdi Elano üzerinde uğraştığı gibi onun üzerinde de çalıştı. Hiç savunma yapmaz diye bilinen Deco'yu komple bir ortasaha oyuncusu yaptı. Şu anda Barcelona'da İniesta'nın yaptığı işin benzerini, o zamanlar Deco yapıyordu.

Galatasaray'ın bir yandan Barcelona gibi oynamasını bekliyoruz; diğer yandan bu yöndeki hamleleri anlayamıyoruz, anlayamadığımız için de eleştiriyoruz.

1 yorum:

C3Moi dedi ki...

ödüle az kaldı

http://kontorland.blogspot.com/2010/03/2k10torland-blog-odulleri.html

İLETİŞİM

mussano90@hotmail.com


KATKIDA BULUNANLAR

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP