Leo Franco

31 Mart 2010 Çarşamba


Galatasaray kalecisi Leo Franco, spor medyasının ip sevdasının son kurbanı. Arjantinli kalecinin sene başından beri eleştirildiği, Fenerbahçe maçıyla zirve yapan sav: "kalesinde gördüğü hemen her ciddi pozisyonda gol yemesi"...

Leo Franco ortalama bir kaleci. Yaptığı iyi işlerde var; kötü işlerde... Kaleden ileride durması, yani bir çizgi kalecisi olmaması, atılan çoğu derin topta çabuk davranmasını sağlıyor. Yan toplarda da çok ciddi bir zaafı yok. Ancak bir kalecinin sahip olması gereken en temel özellik olan pozisyon alma konusunda sorunları var. Reflekslerinde de...

Benim gözümde Galatasaray'a transfer olmadan önce de Leo Franco iyi bir kaleci değildi, transfer olduktan sonra da. Yani zaafları Galatasaray'a transfer olduktan sonra birden bire ortaya çıkmış değil. Leo Franco kariyeri boyunca böyle goller yiyordu zaten. Örneğin Galatasaray'ın 4-1'lik Mallorca zaferinde yediği aşırtma goller ve geçtiğimiz sezon Atletico Madrid formasıyla Nistelrooy'dan, Selçuk'unkine benzer bir uzaklıktan yediği gol ilk anda aklıma gelenler. (Bu arada Nistelrooy'un vuruş tekniğinin Selçuk'inden çok daha iyi olduğunu söylemeye gerek yok sanırım)

Bence burada Leo Franco'dan daha sorumlu olan taraf Galatasaray yönetimi. Yıllardır Taffarel'den geçtim, Mondragon kadar iyi bir kaleci bile transfer edilememesi Galatasaray'ın başına çok dert açtı. Leo Franco'yu transfer etmek için geçtiğimiz yıl bayağı bir uğraşılmıştı üstelik!

Leo Franco konusunda Rijkaard'a suç bulmak da, gerek bunun yönetimin yaptığı bir transfer olması; gerekse Rüştü-Valdes örneği düşünüldüğünde yanlış. Yani Franco'yu Rijkaard özel istekle getirmediği gibi, Barcelona yıllarında Rüştü'yü kesip Valdes'i oynattığını hatırlarsak (buradan Ufuk ve Aykut'u kastediyorum) kaleyi inatla Franco'ya vermesi çok abes bir durum değil.

Abes olan durum, Galatasaray'ın kadrosunda son 4 yılda 7 farklı kaleci yer almasına rağmen, kalenin hala istikrara kavuşamamış olması.

0 yorum:

İLETİŞİM

mussano90@hotmail.com


KATKIDA BULUNANLAR

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP