Play-Off'larda İlk Gün

18 Nisan 2010 Pazar

2010 NBA Play-Off'ları dün gece start aldı. Ev sahibi avantajı olan takımlar, ilk maçlarda rakiplerini yenmeyi başardılar. En çok zorlanan ev sahibi Boston Celtics'ti. Hatta o kadar zorlandılar ki, Kevin Garnett sinirlerine hakim olamadı ve Quentin Richardson'a dirseği patlatıp maçtan atıldı. Gerçi play-off'ların özünde olan gerginlik, genel olarak tüm maçlarda kendini gösterdi. Teknik fauller havada uçuştu.

Boston Celtics 1-0 Miami Heat

Miami, bir ara 10 sayı öne geçtiği maçı son çeyrekte kaybetti. Skor anlamında sakatlıktan dönen Jermaine O'Neal ve forvet Mike Beasley'in (toplamda yalnızca 14 sayı) her zaman olduğu gibi beklentilerin altında kalması sonucu, savunma gayreti ve Wade'in 26 sayı, 8 ribaund, 6 asisti bir işe yaramadı. Son çeyrek skoru ise daha bir acayip: 21-10 Boston Celtics lehine!

Sonuç olarak Boston Celtics evindeki ilk maçı 85-76 kazanarak, Doğunun 4. ve 5.'sinin eşleşmesinde öne geçen taraf oldu. İkinci maçta Jermaine O'Neal ve Beasley bir sürpriz yapıp aklına başına alır, en azından toplamda bir 30 sayılık katkı yaparlarsa Miami evine saha avantajını ele geçirerek dönebilir. Savunmada bir problem yok çünkü; Heat gerçekten savunmada çok iyi yardımlaşıyor. (Ray Allen'ı 8 sayıda tuttular örneğin)

Denver Nuggets 1-0 Utah Jazz

Doğunun 4-5 eşleşmesinden Batının 4-5'ine geçelim. Bir play-off karşılaşmasından beklenmeyecek kadar yüksek skorlu geçen maça (126-113) Carmelo Anthony'nin 42 sayıyla play-off kariyer rekorunu kırması damga vurdu. Üstelik Carmelo, bunu 18/25 gibi akıl almaz bir saha içi isabet oranıyla yaptı. Denver'da Carmelo dışında 5 oyuncu daha çift haneli skor üretince, galibiyet çok da zor olmadı. Aslında daha zor olabilirdi; ancak Memo'nun ilk yarıda aşil tendonundan sakatlanması (zaten hafif sakatlığı vardı, yaşadığı bir pozisyon sonrası nüksetti) Utah'ın hesaplarını bir ölçüde bozdu. Zaten pota-altında üstünlüğü olan Denver böylece ipleri tamamen eline aldı. Yine de Deron Williams'ın 26 sayı-11 asisti Utah'ı 3 çeyrek oyunda tutsa da, son çeyrekte Carmelo öldürücü darbeyi vurdu. Şuursuz skorer J.R Smith'in dengesizliğinin bu maçlık işe yaraması sonucu, onun da yardımıyla 4 dakika kala maçı bitirdiler.

Memo'nun sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı. Bir diğer sakat Kirilenko da dönene kadar Utah'ın yeni bir planlama yapması gerekiyor. Jerry Sloan artık muhtemelen hesaplarını kendi sahasında oynayacağı 2 maçın üzerine yapıyordur. Yani Denver Pepsi Centre'da 2-0 yaparak Salt Lake City'e giderse, Utah zaten kazanması gereken iki maçı artık ne yapıp edip kazanmak zorunda kalacak.

Cleveland Cavaliers 1-0 Chicago Bulls

Normal sezonun son düzlüğünde Toronto'yu geriden gelip geçerek son play-off biletini kapan Chicago Bulls, Doğunun 1 ve 8 numaralı eşleşmesinde "underdog" olarak başladığı serinin ilk maçını, Derrick Rose'un 28 sayı-10 asist-7 ribaundluk muazzam performansına karşın kaybetti. Aslında ilk çeyreği kaybetti demek daha doğru olur. Skor anlamında diğer üç çeyrekte rakibiyle başabaş giden Chicago'yu yakan, Cleveland'ın ilk çeyreği 14 sayı farkla önde geçmesi oldu.

Cavs'da tüm parçalar oyuna katkı verdi. LeBron onun için vasat olarak tanımlanabilecek bir performansla 24 sayı- 6 ribaunt-5 asist üretti. Yaptığı 4 blokla da hava sahasını kapattı. Shaq da sakatlığını tamamen atlatmış gözüktü, ürettiği 12 sayıyla LeBron'a yardım etti. Mo Williams'ın 19 sayı-10 asistini de atlamayalım.

Cleveland muhtemelen evindeki 2. maçı da kazanıp Chicago'ya rahat gidecektir. Bu rahatlık United Centre'dan 1 galibiyet çalmayı sağlarsa iş en fazla 5 maçta biter. Uzak bir ihtimal olsa da, ters tepip Chicago'ya yararsa, seri 7 maça uzayabilir.

Atlanta Hawks 1-0 Milwaukee Bucks

Tüm play-off programına baktığımda, beni belki de en az çeken maçı Atlanta ilk yarıda bitirmiş. İlk yarı skoru 62-40!

Atlanta'da ilk 5 oyuncularının tamamı çift haneli skor üretmiş. Buna ek olarak yılın muhtemel 6. adamı Jamal Crawford da, 10 yıllık NBA kariyerinin ilk play-off maçında yine benchten gelerek 17 sayılık katkı vermiş.

Milwaukee tarafına baktığımızda, Bogut'un sakatlığı sonrası büyük darbe yiyen takımı beklendiği gibi çaylak gard Brandon Jennings sırtlamış. Daha doğrusu bitmek tükenmek bilmeyen egosunu, Atlanta farkı açınca tatmin etme şansı yakalamış: 34 sayı ve yalnızca 3 asist. Onlar da elinden kaçan toplardır muhtemelen...

Ersan İlyasova ise kariyerinin ilk play-off maçını, 11 sayı-6 ribaundla tamamlamış.

Evindeki bu ilk maçı 102-92 kazanan Atlanta, serinin açık ara favorisi. Cleveland ya da Orlando, Milwaukee'yle eşleşse seri 8-0 biterdi; ancak onlar muhtemelen 4-0'la geçecektir.

0 yorum:

İLETİŞİM

mussano90@hotmail.com


KATKIDA BULUNANLAR

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP