Van Gaal ve Rijkaard

2 Nisan 2010 Cuma

İkisi de Avrupa futbolunda derin iz bırakmış iki teknik adam...

İkisi de Hollandalı...

İkisinin de Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu var.

Biri teknik adam, diğeri futbolcu olarak Ajax tarihine geçmiş isimler...

Ve ikisinin de yolu, teknik direktör olarak Hollanda Milli Takımı'ndan ve Barcelona'dan geçti.


Louis Van Gaal ve Frank Rijkaard'ın göründüğü gibi ortak noktaları çok. Rijkaard'dan önce 97/2000 ve 2002/2003 sezonlarında Barcelona'da teknik direktörlük yapan Van Gaal, Barcelona'dan ayrıldıktan (gönderildikten) sonra kariyerini yeniden ayağa kaldırmak, yeniden birşeyleri ispat etmek için AZ Alkmaar'da göreve başlamıştı. Tıpkı Rijkaard'ın Galatasaray'ı tercih ederek yapmaya çalıştığı gibi...

Louis Van Gaal geçtiğimiz sezon AZ Alkmaar'ı Hollanda Ligi'nde şampiyon yaparak amacına ulaşmıştı. Fakat bu iş bir ara takımdan ayrılmayı düşündüğü 2007/2008 sezonu dahil, 3 yılını aldı. Bir bakıma Rijkaard'ın şu an Galatasaray'da yaşadıklarını, o da kendi ülkesi olmasına rağmen Hollanda'da yaşamıştı.

Alkmaar'daki 3 sezonun ardından, Van Gaal sezon başında Bayern Münih'in başına geçti. Tıpkı Alkmaar'daki gibi Münih'teki ilk döneminde de sıkıntılar yaşasa da, bu kez süreyi kısa tutmayı başardı. Bayern Münih'i yavaş yavaş yeniden ligde zirve mücadelesinin içine soktu. Şampiyonlar Ligi'ne de kötü bir giriş yaptıktan sonra, son dakikada deplasmandaki Juventus zaferiyle bir üst tura çıktılar. Bu hafta içinde de çeyrek final ilk maçında Manchester United'ı 2-1 mağlup ettiler.


Gerçi ben bunları niye yazıyorum ki? Rijkaard'ı şimdiye kadar 4-5 kez gönderdik zaten...

0 yorum:

İLETİŞİM

mussano90@hotmail.com


KATKIDA BULUNANLAR

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP