Yılın Koçu Scott Brooks

22 Nisan 2010 Perşembe

NBA'de normal sezonun sona ermesiyle birlikte, sezon ödülleri sahiplerini bulmaya başladı. Önceki gün Dwight Howard'ın yılın savunmacısı ödülünü almasının ardından, Oklahoma City Thunder'ın genç koçu Scott Brooks da "yılın koçu" seçildi.

Yılın Koçu Ödülü, Kaan Kural'ın sık sık dem vurduğu gibi biraz muğlak bir ödül. Onun deyimiyle ödül yılın koçundan çok, koçun yılına göre veriliyor. Burada takımın beklentilerin üzerinde bir başarı yakalaması temel faktör. Mesela kariyerinde 10 şampiyonluğu bulunan Lakers koçu Phil Jackson bu ödülü yalnızca 1 kez kazanabilmiş.

Ben yine de ödül, ödüldür deyip, olayı fazla kaşımayacağım. Brooks yapılan oylama sonucu 71 ilk sıra oyu alarak diğer adaylara açık ara fark atmış. Toplamda 480 puan alan Scott Brooks'un peşinden, Milwaukee Bucks koçu Scott Skiles 313 ve Portland koçu Nate McMillan 109 puanla sıralanıyor.

Bundan önce 3 yıl Denver koçu George Karl'ın asistanlığını yapan Scott Brooks, geçtiğimiz sezonun ortasında P.J Carlesimo'nun kovulmasının ardından takımın başına geçici olarak getirilmiş ve bu ilk baş-koçluk deneyimini, Thunder'ın Kevin Durant önderliğindeki genç kadrosuyla birlikte yaşamıştı. Ancak genel menajer Sam Presti ona güvendi, takımı bu sezon başında da ona emanet etti. Gelinen noktada Presti bu kararından oldukça memnun olsa gerek, aksi takdirde Oklahoma'nın yaşayacağı olumsuz bir tablo onun koltuğuna da mal olabilirdi.

Brooks yönetimindeki Oklahoma önceki sezonu 22-47'lik bir galibiyet-mağlubiyet oranıyla tamamladıktan sonra, bu yıl tabloyu tersine çevirdi. 50 galibiyet alan genç Thunder kadrosu, kanın gövdeyi götürdüğü Batı Konferansı'nda 8. sıradan play-off biletini kaptı. Brooks'un ödülü almasındaki en büyük etken şüphesiz bu başarıydı. Sezon başında Thunder'ın 50 galibiyet almaktan geçtim, play-off ihtimalinden bile bahsetmeniz ve bunu toplum içinde yüksek sesle dile getirmeniz akıl sağlığınızdan şüphe edilmesine neden olabilirdi çünkü.

Daha önce NBA'de oyun kurucu olarak forma giyen Scott Brooks, Houston'la 1994'te bir de NBA şampiyonluğu yaşamıştı. Kariyerinde o günden bu yana yaşadığı en mutlu anlardan biri bu olsa gerek...

45 yaşındaki koç kağıt üstünde gözüken başarısının yanında, oyuncularıyla olan iletişimi ve onların gelişimine yaptığı katkılar açısından da takdir edilen bir basketbol adamı. Kevin Durant, Russell Westbrook, Jeff Green, Serge Ibaka ve James Harden gibi birçok potansiyel sahibi genç yıldız adayına sahip. Bu oyuncularla arasındaki iyi ilişkiler şüphesiz takımın başarısındaki kilit noktalardan biri oldu.

Bu arada daha önce ilk tam sezonunda yılın koçu seçilen bir adam daha tanıyorum. Umarım sonu Avery Johnson gibi olmaz Brooks'un. Gerçi ben olmayacağına eminim!

0 yorum:

İLETİŞİM

mussano90@hotmail.com


KATKIDA BULUNANLAR

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP