İlk Kupa Madrid'e Gitti

13 Mayıs 2010 Perşembe

UEFA Avrupa Ligi'nin ilk şampiyonu, Hamburg'daki finalde Fulham'ı uzatma sonunda 2-1 yenen Atletico Madrid oldu. 2. Tur rövanş maçında Sami Yen'de, İtalyan hakem Rossi'yle ortaklaşa Galatasaray'ı yıkan adam Diego Forlan yine sahnedeydi. Ceza sahası içinde dünyanın en tehlikeli golcülerinden biri olduğunu attığı 2 golle gösterdi.

Aslında Madrid'in maç geneline yayılan bir baskısından bahsetmek zor. Yalnızca son yarım saatte yaşlı Fulham kadrosundan daha diri kalan taraf oldular. Bunun ana nedeni şüphesiz iki takımın da birbirine çok benzer oyun formatlarını benimsemiş olmaları. Düz 4-4-2 oynuyorlar, ortasahalarının kanatları ofansif ve ters ayaklı, göbekleri ise defansif oyunculardan kurulu. Hatta bekleri bile neredeyse aynı özellikte oyuncular: solbekler Konchesky ve Lopez ofansif oyuncularken, Ujfalusi ve Baird stoperden dönme sağbekler...

Forvet ikililerinden biri gezgin ve ortasahayı zaman zaman 5'leyebilen oyuncular (Gera ve Aguero) diğeriyse saf santrafor (Zamora ve Forlan)..

Hal böyle olunca iki takımın maç içinde iyi yaptıkları işleri birbirinden ayırt etmemizi sağlayan faktörler, A.Madrid'in bireysel anlamda daha yetenekli oyunculardan kurulu bir kadrosunun olması, Fulham'ınsa oyun disiplinine daha sadık bir takım olmasıydı. Fulham belki çok kaliteli bir kadroya sahip değil; ama Roy Hodgson oturttuğu sistemle yıl boyunca (özellikle Avrupa Ligi'nde) oyuncularından maksimum verimi almayı bildi.

Gönül tabi ki kupayı Fulham'ın almasından yanaydı. Bunda Fulham'ın külkedisi masalı yazmasının yanında, hakemler yüzünden A.Madrid'e karşı oluşan olumsuz duyguların da katkısı vardı. A.Madrid şimdiye kadar kupadan iki kez elenebilecekken, devam edip kupayı kazanmış oldu. Asistan hakemler hem Galatasaray, hem de Valencia maçlarında gözlerinin önündeki penaltıları görememeleriyle (en hafif tabir bu) Madrid'in kupasına katkıda bulunmuş oldular.

A.Madrid kaliteli bir takım. Özellikle Flores takımın başına geldikten sonra, oyuncular kaybetmek üzere oldukları güvenlerini ve oyun kimliklerini yeniden kazandılar. Bu durum da kabus gibi başlayan bir sezonun sonunda onlara Avrupa kupası kazandırdı. Başarılarını yadsımak haddimize değil; ancak ileride ilk Avrupa Ligi şampiyonundan bahsederken hakem hataları aklımıza gelen şeylerden biri olacak.

Buradan çıkarabileceğimız pay, önceki yıllardan çok da farklı değil aslında. Çok yüksek bütçelere sahip olmadan, doğru bir sistem ve biraz da şansla Avrupa'nın 2 numaralı kupasında çok rahat final oynayabiliyorsunuz. Ancak biz bunu 10 yıldır başaramıyoruz...

0 yorum:

İLETİŞİM

mussano90@hotmail.com


KATKIDA BULUNANLAR

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP