Kalite ve Mehmet Topal

13 Mayıs 2010 Perşembe


Rijkaard'ın haftasonu Antalyaspor mağlubiyetinin ardından yaptığı açıklamalar bayağı bir tartışıldı. Rijkaard, Galatasaray'a "kalitesiz" demişti! Mağlubiyetin nedenini kalitesizliğe bağlamıştı. Ne facia!..

Nedense her zamanki gibi adamın neden böyle söylediğinin üzerine eğilmedik. Çünkü ne de olsa aynı Rijkaard, geçen sezon elde edilen 5.'likten sonra bu yılki 3.'lüğü de aşama olarak nitelendirmişti.

Çok geniş düşünmekle suçlanabileceğimden bu iki açıklamayı, bir iki fikre dayandırıp geçeceğim:

1-Rijkaard takımın mağlubiyetini kaliteye bağlamakla futbolculara mesaj vermiş olamaz mı? Yani demek ki "sanılan kadar kaliteli" bir kadromuz yokmuş deyip, kendi de dahil tüm takımı ve yöneticileri ironik bir dille eleştirmiş olamaz mı? Çünkü benzer bir açıklamayı maçın ardından Mehmet Helvacı yapmış ve onun açıklamaları basınımız tarafından takımı eleştirmek olarak algılanmıştı. (Ayrıca bkz: tercüman problemi - işe gelince tercümanda iş yok deniyor, işe gelmeyince tercüman ne çevirdiyse Rijkaard onu demiş oluyor)

2-Rijkaard, Galatasaray'ın geçmişini hesaba katmayıp, yalnızca kendi sezonu ve ondan önceki yıl bağlamında aşamayı nicel olarak değerlendirmiş olamaz mı?

Rijkaard'la ilgili fikirlerimi daha önce "son kez" dile getirdiğim için, bu konuyu kısa tutup Mehmet Topal'ın önemli transferine geçiyorum.

Galatasaray'la ilgili kalite tartışmalarının döndüğü bir ortamda Topal'ın Valencia'ya transferi işi daha da bir manidarlaştırdı. Mehmet Topal'ı sezon boyunca sisteme uyamamakla eleştirmiş biri olarak, transferden iki kat mutluluk duydum. Çünkü hem Galatasaray elinde tutsaydı, Rijkaard'la devam edilmesi durumunda hiçbir zaman tam olarak faydalanamayacağı bir futbolcuyu kar ederek satmış oldu; hem de uzun bir aradan sonra bir Türk futbolcusu "bonservis bedeli ödenerek" Avrupa'nın önemli bir kulübü tarafından transfer edildi.

Mehmet Topal bireysel anlamda önemli ve az bulunan özelliklere sahip bir oyuncu. Umarım İspanya'da kendini mental olarak da geliştirme şansı yakalar ve ileride gururla bahsedeceğimiz bir yıldızımız olur.

Son söz olarak, Galatasaray'da bir kalite var; ancak sistemle orantısız...

0 yorum:

İLETİŞİM

mussano90@hotmail.com


KATKIDA BULUNANLAR

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP