Konferans Finallerine Doğru

9 Mayıs 2010 Pazar


Önce Konferans Yarı-Final'lerinde serilerin geldiği durumlara göz atalım:

Batı Konferansı:

Los Angeles Lakers 3-0 Utah Jazz

Phoenix Suns 3-0 San Antonio Spurs

Doğu Konferansı:

Cleveland Cavaliers 2-1 Boston Celtics

Orlando Magic 3-0 Atlanta Hawks

Orlando'nun 3-0'ı hariç, diğer iki seride göründüğü kadar bariz farklar oluşmadı aslında. Özellikle Lakers-Utah en çekişmeli geçen seri. Hiçbir maçta sonuç son çeyrek, hatta son dakikalardan önce belli olmadı. Dün gece Energy Solutions'ta oynanan maç ise, son saniyede Utah'ın çaylağı Wesley Matthews'ün kaçırdığı tiple Lakers'ın oldu.

Utah-Lakers serisinde ana belirleyici etken -Oklahoma serisinde de olduğu gibi- Lakers pota altı. Serinin şimdiye kadar oynanan üç maçında Lakers, Bynum-Gasol-Odom üçlüsünden toplam 114 sayı, 107 ribaund ve 19 blokluk katkı bulmuş durumda. Memo'nun play-off'ta çıktığı ilk maçta sakatlanmasından sonra beklenen bir tabloydu bu. Utah'a fazla suç bulmamak lazım.

Utah buna rağmen 3 maçta da sahaya beklentilerin üstünde bir efor koymayı başardı. Ancak Lakers'a karşı yaşadıkları genel hüsran devam ediyor. Lakers onlara çok ters gelen bir takım.

Serinin dün gece oynanan 3. maçında müthiş şut performansları izledik. Tam 22 kez liderliğin el değiştirdiği maça son noktayı, maç boyunca birçok kritik şut sokan Derek Fisher ve her zamanki gibi (!) Kobe'nin 3'lükleri koydu. Kyle Korver ve Ron Artest'in maçın 2. yarısındaki şut düellosunun da hakkını verelim. Korver 23 dakikada 9/10 şut (5/5 üçlük!) isabetiyle 23 sayı, Artest 7/13 isabetle 20 sayı üretti.
Lakers'ın Batı Finali'ndeki rakibiyse şut konusunda NBA'in en iyi takımlarından biri olan Phoenix Suns olacak. Finalin adını daha seriler sona ermeden koymamın nedenini biliyorsunuz: NBA tarihinde 7 maçlık serilerde 3-0'dan geri gelen takım yok.

Öncelikle Phoenix'in oyunundaki müthiş evrimi takdir etmek gerek. D'Antoni döneminde neredeyse tamamen açık saha hücumuna dayanan, tempolu Run n' Gun hücum, yerini aynı olayı yarı sahada da uygulayabilecek bir formüle bıraktı. Burada en büyük başarı şüphesiz koç Alvin Gentry'e ait. D'Antoni takımdan ayrıldıktan sonra Suns çok yanlış bir koç tercihi yapmış, takımın başına Terry Porter getirilmişti. Porter 4 sezondur play-off yapan takımı, play-off'a taşıyamamakla kalmamış, tempolu Suns basketbolunun da neredeyse ortadan kalkmasına neden olmuştu.

Geçtiğimiz sezonun son bölümünde Porter'ın kovulmasıyla takımın başına geçici olarak getirilen Gentry, akılcı bir hamleyle takımın Nash ve Amare önderliğinde alışkın olduğu sistemi yıkmaya çalışmayıp, aksine yapıcı davrandı. Shaq takımdan ayrıldıktan sonra Phoenix, Amare ve etrafında 4 şutör formülüne döndü. Üstelik bunu artık eskisi gibi sadece açık alanda değil, yarı saha hücumunda da uygulayabiliyorlar. Jason Richardson'ın içine Ray Allen, Grant Hill'in içineyse uzun bir sakatlık döneminden sonra, kariyerinin sonbaharında yeniden Grant Hill kaçmış durumda! 37 yaşına gelmesine rağmen, kaybolan yılların acısını çıkarıyor Hill...

New York'taki çıkışının ardından kendini bir süre unutturan uzun-forvet Channing Frye, Phoenix'e gelişiyle birlikte müthiş bir üçlükçü olmuş durumda. Lige ilk adım attığında üç sayı çizgisinin gerisinden şut atmaya çekinen forvet Jared Dudley bile ortalama bir üçlükçü oldu. Çaylak sezonundaki ne yapacağını bilemez hali yüzünden kendisiyle dalga geçilen Goran Dragiç, deplasmandaki son Spurs maçında, benchten gelip 17 dakikada 5/5 üçlük isabetiyle 26 sayı üretti!

Doğu'ya geçtiğimizde söylenecek fazla birşey yok. Kağıt üstündeki 3 büyük takımdan 2'si Doğu Finali'ne kalacak. Orlando benim şampiyonluk adayım. Daha sonra detaylı bir yazı yazarım; ancak Orlando tüm NBA'de hücum opsiyonları en çeşitli olan, dolayısıyla önlem alınması en zor takım.

Son olarak Boston-Cleveland serisi hakkında bir iki söz söyleyecek olursak, ilk cümlem seride büyük gelgitler yaşandığı olur. Boston evine 2-0 önde dönebilecekken, şu anda seri 2-1 Cavs lehine.. Son maçta 29 sayı farkla yenilirken, Boston'ın yaşlı kadrosunun pili bitmiş bir görüntüsü vardı. Big Three'nin Rondo'ya: "Sen gençsin, bizi biraz idare et" der gibi bir hali var. Gerçi Cavs da son maçta %59.5 gibi çılgın bir şut performansıyla oynadı. Kısacası ilk üç maçta birbirinden çok farklı 6 takım izledik. Düğümü muhtemelen bu gece Garden'da oynanacak serinin 4. maçı çözecek...

0 yorum:

İLETİŞİM

mussano90@hotmail.com


KATKIDA BULUNANLAR

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP