Ne Olursa Olsun Şampiyon Olamayacak Takımlar

4 Mayıs 2010 Salı


Aşağıdaki takımlardan hangisi son 10 yılda "sürekli" play-off'a kalmıştır?

a)Los Angeles Lakers

b)Dallas Mavericks

c)Miami Heat

Doğru cevap: Dallas Mavericks

Belki de tüm NBA'de, Dallas kadar "overrated" bir takım daha yok. Normal sezonda ne kadar başarılı olurlarsa olsunlar, play-off'lara gelince işin rengi değişiyor. Büyük oranda bu yüzden yukarıdaki diğer iki takım şampiyonluk yaşarken, onlardan daha fazla play-off yapan Mavs bir NBA finali dışında elle tutulur bir başarı elde edemedi. O tek finali de Miami'ye 2-0'dan kaybettiler.

Dallas'a kişisel olarak büyük bir antipati duyduğum için, yargısız infaza varmamak adına konuyu kısa tutacağım. 3 sezon önce, Batıyı birinci bitirerek ve yine şampiyonluk adayı olarak girdikleri play-off'larda ilk turda 8. Golden State'e elenmişlerdi. Bu sezon da Batı 2.'si olarak, 7. San Antonio'ya boyun eğdiler. Sonuçta Texas derbisi muhabbeti falan var, o yüzden bu seneki başarısızlık nispeten kabul edilebilir. Fakat Dallas'ın hala bu başarısızlıklardan ders çıkarmamış olması, kabul edilemez.

Kulüp sahibi Mark Cuban efendi, kapitalizmin nimetlerinden faydalanarak zengin olmuş, yüzyılın en antipatik adamlarından biri olarak her sezon takıma inatla para saçmasına karşın, Dallas hala şampiyon olamıyorsa ortada başka sorunlar var demektir.

Dirk Nowitzki ligin en önemli yıldızlarından biri olabilir; ancak kesinlikle bir "winner" değil. Ortalamanızın 25-10 olması sizi şampiyon yapmaz çünkü. Normal sezonun MVP'si olmanız da... İlk 3 çeyrekte fırtına gibi esip, son çeyrekte ortada gözükmemeniz hiç yapmaz. Bir tane Kobe var; o yüzden bu alanda saçma bir karşılaştırma yapmaya çalışmayacağım; ama Nowitzki'nin şimdiye kadar play-off'larda kritik bir anda maç kazandırdığını ben hiç görmedim!

Jason Kidd'i ayrı bir yere koyduğumda buram buram antipati duyduğum Dallas'ta, bu alanda lider ise şüphesiz Jason Terry! Kenarda şaklabanlık yapmak için harcadığı enerjinin ve kameraların dikkatini çekmek konusundaki başarısının onda birini parkede gösterse Dallas için işler daha farklı olabilirdi.

Dallas'ta kenar yönetimler ve oyuncular sürekli değişmesine rağmen, yıllardır orada olan iki adam var: Nowitzki ve Terry... Demek ki bu işin formülü kadroyu bu iki oyuncunun çevresinde oluşturmak değil. Kentin sevgilileri olabilirler; ancak Dallas artık duygu ve mantık arasında bir seçim yapmak zorunda. Romantizm yıllardır gerçekleri görmelerini engelledi. Devamlı: "Bu yıl olmadı; ama Nowitzki bizi seneye şampiyon yapar" deyip durdular, yapamadı...

Neyseki Nowitzki onlardan önce davrandı ve kaybedilen Spurs serisi sonrası takımdan ayrılacağının ilk sinyalini verdi.

Yazının başlığına uygun olarak seçtiğim diğer takım Cleveland'dı aslında... Dün gece sahalarında Boston'a farklı yenildiler ve Doğu yarı-finalinde durum 1-1 oldu. Buna dua etmeliler; çünkü 2-0 da olabilirdi. Boston ilk maçta da baskın bir oyun ortaya koymasına karşın, son düzlükte yaptığı basit hatalarla maçı kaybetmişti. Yine de Garden'a saha avantajını ele geçirerek dönmeyi başardılar. Cleveland'ın geçen yıl Doğu Finali'nde Orlando karşısında başına gelen şey, bu kez bir tur erken yaşanabilir. Böylece LeBron da New York'a taşınır.

Ben yine de Cavs hakkındaki yazımı seri bitene kadar bekleteceğim. Bakarsınız kral bana kapak falan yapar, yazdıklarım çöpe gitmesin!

0 yorum:

İLETİŞİM

mussano90@hotmail.com


KATKIDA BULUNANLAR

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP